Výstaviště Flora Olomouc: Na výstavu dorazilo bezmála 50 tisíc návštěvníků

27.04.2022 16:14 | Tisková zpráva

Desítky tisíc lidí zamířily v závěru minulého týdne na Výstaviště Flora Olomouc, kde se od čtvrtku 21. do neděle 24. dubna konala květinová a zahradnická výstava Flora Olomouc 2022.

Výstaviště Flora Olomouc: Na výstavu dorazilo bezmála 50 tisíc návštěvníků
Foto: flora-ol.cz
Popisek: Výstaviště Flora Olomouc - logo

Tento svátek květin se do plánu akcí olomouckého výstaviště vrátil po dvouleté odmlce. Její součástí byla kromě hlavní expozice i prezentace Českého zahrádkářského svazu, v evropském měřítku ojedinělá výstava stovky let starých bonsají či zahradnické trhy. 

Anketa

Podporujete vládní výzvu k udávání tzv. dezinformací?

1%
97%
hlasovalo: 47494 lidí

Nejvíce lidí na výstavu zamířilo v sobotu, naopak v neděli se na návštěvnosti podepsalo deštivé počasí a bouřky s krupobitím. „V neděli večer krátce po konci výstavy překonala návštěvnost výstavy Flora Olomouc 2022 hranici 46 tisíc. Konečné číslo ještě nemáme k dispozici, čekáme na celkové vyhodnocení prodeje online vstupenek. Těší nás, že si lidé na jarní výstavu i po vynucené dvouleté přestávce znovu našli cestu. Za to jim velice děkuji. Velké poděkování patří i všem našim partnerům,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

K vidění byly řádově desítky tisíc květin

Podtitul letošní výstavy Flora Olomouc zněl Květy a světy, šlo o téma hlavní expozice v pavilonu A. Vznikl v něm nový prostor, jenž symbolizoval koloběh života rostliny, konkrétně jeho pět fází. Každou v pavilonu reprezentoval jeden svět se vzdušnou, minimalistickou architekturou a odpovídající floristickou výzdobou.

Autorkami hlavní expozice byly krajinářská architektka a designérka Barbora Trundová a Jana Trundová z oceňovaného olomouckého studia mimokolektiv. Hlavním floristou výstavy byl renomovaný florista Tamás Vígh. Ten do expozice umístil na 12 tisíc květin, a to včetně méně známých exotických rostlin a vzácných orchidejí. Samotný vznik hlavní expozice finančně významně podpořilo Statutární město Olomouc.

„Za letošní expozicí stojí mladí tvůrci, kteří do pavilonu vnesli moderní trendy soudobého designu a architektury. Jsme rádi, že se nám podařilo navázat úspěšnou spolupráci s novou generací. Naším cílem stále zůstává posunout výstavy Flora
Olomouc do 21. století,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc. Velký zájem návštěvníků provázel večerní prohlídku v pavilonu A, jejíž součástí byla v pátek 22. dubna módní přehlídka, vystoupení smyčcového kvarteta a komentovaná prohlídka hlavní expozice s jejími autory.

V pavilonu A byla od 21. do 24. dubna připravena také prezentace zahradnických a uměleckých škol a expozice Českého zahrádkářského svazu (ČZS) pojmenovaná Z minulosti do budoucnosti. Koncept expozice měl na starost florista Zdeněk Kupilík, byla věnována letošnímu 65. výročí ČZS. Jedním z jejích hlavních témat byla budoucí podoba zahrádkářských kolonií. Součástí expozice byla i oblíbená pěstitelská poradna a prezentace vinařství.

Až 600 staré bonsaje, výstava fotografií i prezentace soukromých farem

V celé Evropě ojedinělá expozice zaplnila pavilon E. Pod názvem Tradice s fantazií zde byla díky spolupráci s Bonsaimuseum Isabelia k vidění jedinečná kolekce bonsají z tisů, jejichž stáří se pohybuje v rozmezí 100 až 600 let. Valná část pochází z Japonska, do České republiky je dopravil zkušený sběratel Josef Valuch. Umělecký zážitek návštěvníky čekal díky spolupráci Výstaviště Flora s Unií výtvarných umělců Olomoucka v oranžerii v expozici Květy v umění. Výstavu uměleckých fotografií
zde doplnila floristická výzdoba od oceňované floristky Kláry Franc Vavříkové.

Pavilon H byl letos na jaře zasvěcený prezentaci členů Asociace soukromého zemědělství ČR s názvem Návrat ke kořenům. Představily se na ní jednotlivé zemědělské farmy se svými produkty. Kromě tradičního sortimentu jako byly například výrobky z kozího mléka mohli návštěvníci poznat i nové chutě upraženého hmyzu či vařených šneků.

Velké a hojně navštěvované zahradnické trhy byly připraveny ve venkovní části areálu a v pavilonu G. Dorazilo na ně bezmála 300 prodejců, zhruba polovina nabízela rostlinný zahradnický sortiment.

Občerstvit se návštěvníci mohli v gastrozónách a také v kavárnách v pavilonu A.

Celkem díky práci floristů a také zahradníků z olomouckého výstaviště byly při výstavě Flora Olomouc 2022 ve vnitřních expozicích a na upravených venkovních záhonech k vidění řádově desítky tisíc pestrobarevných květin.

V neposlední řadě se návštěvníci mohli těšit na pestrý doprovodný program. Jeho součástí byly i workshopy, hudební vystoupení, aktivity pro děti u pavilonu H anebo chill out zóna inciativy Zaparkuj. Další odpočinkové zóny byly připraveny u Rudolfovy aleje ve Smetanových sadech.

Záštitu nad akcí převzali ministr zemědělství Ing. Zdeněk Nekula, ministr kultury Mgr. Martin Baxa, hejtman Olomouckého kraje Ing. Josef Suchánek a primátor statutárního města Olomouce Mgr. Miroslav Žbánek, MPA.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Výdaje ze státního rozpočtu

Dobrý den, velice si vážím Vaší práce a toho, že vždy, co říkáte, máte doloženo grafy. Můžete zveřejnit graf nejvyšších 10 až 20 měsíčních výdajů z kapitol rozpočtu a pak to stejné u příjmů? Stále se jen přetřásají náklady na důchody. A co ostatní výdaje? Kam se ztrácí všechny peníze přijaté do rozp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Náměstek Klíma ocenil „slušnej oddíl“ z písecké Tylovky

22:54 Jihočeský kraj: Náměstek Klíma ocenil „slušnej oddíl“ z písecké Tylovky

„Zřejmě slušnej oddíl,“ ocenil v narážce na známou filmovou hlášku náměstek hejtmana pro oblast škol…