Význam Czech POINTu pro eGov

07.08.2016 13:35

Je to již více než 9 let, co se Czech POINT stal prvním eGov systémem České republiky. A je proto dodnes zcela zásadní a neodmyslitelnou součástí ekosystému českého eGovernmentu. Podle vyjádření některých účastníků letošního ISSS by se zdálo, že v době elektronizace procesů při komunikaci občan - veřejná správa nemá Czech POINT co nového nabídnout, či dokonce už nemá žádný význam. Opak je přitom pravdou!

Význam Czech POINTu pro eGov
Foto: Archiv
Popisek: Czechpoint

Málokdo si totiž uvědomuje, že Czech POINT nejsou pouze asistovaná kontaktní místa veřejné správy, kde může občan získat výpis z některého Informačního systému veřejné správy (ISVS) nebo třeba konvertovat dokument. Czech POINT je především robustní back-end nabízející spousty elektronických služeb úředníkům orgánů veřejné moci, advokátům, notářům nebo exekutorům.

Úředníci využívají služby na rozhraní CzechPOINT@office, které je co do počtu transakcí mnohem větší, než původní síť kontaktních míst označených logem Czech POINT. Mají zde k dispozici přístup k datům připojených informačních systémů a službu autorizované konverze dokumentů. Czech POINT je rovněž nepostradatelným pomocníkem dalších eGov systémů. Poskytuje řadu služeb datovým schránkám (výpisy, podání žádosti o zřízení schránky, zneplatnění přístupových údajů apod.). Pro základní registry zajišťuje ověření přistupujících uživatelů s využitím další své neodmyslitelné části - Jednotného identitního prostoru.

Nesmíme vynechat CzechPOINT@home, což je de facto kontaktní místo pro "elektronicky gramotné" v pohodlí jejich domova, které postupně nabídne škálu služeb úplného elektronického podání.

Ale vraťme se zpět ještě ke kontaktním místům. Ty jsou zde pro občany, kteří neumí, nebo nemohou komunikovat s veřejnou správou elektronicky. Je důležité si uvědomit, že v každé společnosti je a vždy bude skupina takových občanů. A právě na ty pamatuje Czech POINT, který jim poskytuje rovnoprávný přístup ke službám veřejné správy ať už na poštách, úřadech nebo vybraných pobočkách bank.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká obchodní inspekce: Při nákupu dřeva před zimou si zkontrolujte hlavně cenu

22:27 Česká obchodní inspekce: Při nákupu dřeva před zimou si zkontrolujte hlavně cenu

Na začátku topné sezóny České obchodní inspekce upozorňuje spotřebitele, aby si při nákupu palivovéh…