Vzdělávání včelařů v České republice zažívá renesanci

14.11.2014 2:11 odp.

Léta tradované zprávy o jediné střední škole v České republice nabízející včelařské vzdělávání jsou mýtus. Akreditací pro učební obor Včelař disponuje v České republice šest středních škol. Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ garantuje výuku na SOU v Blatné a ohlasy studentů ji řadí mezi přední školy oboru.

Vzdělávání včelařů v České republice zažívá renesanci
Foto: Archiv
Popisek: Med

Výuka oboru Včelař na středním odborném učilišti v Blatné (www.soublatna.cz) byla spuštěna v roce 2011 ve formě zkráceného dálkového studia.  Obor je zaměřen na chov včel, získávání a zpracování včelích produktů a je uzavřen získáním středního odborného vzdělání s výučním listem. Jeho absolventi nacházejí uplatnění v podnicích zabezpečujících chov včel, při zpracování včelích produktů, ale také při výrobě včelařských zařízení, u firem, zabývajících se výsadbou a údržbou zeleně a opylovací službou. Studium je připraví i pro soukromé podnikání jako včelaři – farmáři.

Absolvent studia během dvou let výuky obsáhne anatomii včely medonosné a biologické zákonitosti života včelstva. Naučí se starat o včely v průběhu celého včelařského roku, ovládne způsoby získávání nových včelstev a jejich rozvoje. Rozpozná choroby a škůdce včel a je schopen jim předcházet a podle potřeby na ně reagovat cílenou léčbou s využitím tradičních i moderních metodik. Osvojí si zásady chovu včelích matek i potřebné znalosti legislativy, získávání včelích produktů a ekonomiky včelařství.

Studenti blatenského včelařského učiliště oceňují především vysoký podíl praxe ve výuce, více než 40% celkové časové dotace. Kromě praktické výuky na včelnici učiliště mají studenti možnost rozšířit si obzory díky exkurzím do profesionálních provozů. Aleš Bobek, student prvního ročníku, říká: „Měl jsem možnost absolvovat vzdělávací kurzy organizované jak v Nasavrkách, tak lektory PSNV v Blatné i jinde po republice. Když jsem se rozhodoval pro soustavnější vzdělávání v tomto oboru, dospěl jsem k názoru, že Blatná je pro mě vhodnější.“

V posledních dvou letech probíhá na učilišti v Blatné také pilotní projekt oboru Včelař – Farmář (www.vcelar-farmar.cz), který se v současné době vyhodnocuje a s výsledky se bude dále pracovat. Podrobně se problematikou vzdělávání v oboru včelařství zabývá páté číslo časopisu Moderní včelař.  (www.modernivcelar.eu).

Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ sdružuje více než 600 včelařů i zájemců o obor. Funguje od roku 2000. Za dobu svého působení pozitivně ovlivňuje obor včelařství v České republice a řady jejích členů i příznivců se rozrůstají. Propagace jednoduchých a udržitelných metod včelaření je od samého počátku prioritou sdružení. To se projevuje tématy i přístupem lektorů na vzdělávacích akcích pořádaných společností i při vydávání včelařského časopisu Moderní včelař.

Předsedou sdružení je MVDr. Zdeněk Klíma z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce: Projekt ČR a Saska „Společně za lepší potraviny“ byl zakončen

22:45 Státní zemědělská a potravinářská inspekce: Projekt ČR a Saska „Společně za lepší potraviny“ byl zakončen

Dne 16. června 2022 se v Drážďanech uskutečnilo zakončení projektu přeshraniční spolupráce Státní ze…