ZLATO.CZ: Češi stále více spoří, ale zatím málo využívají jiné, než bankovní produkty

11.02.2016 16:49

Z nedávno zveřejněných bankovních statistik a průzkumů dalších finančních institucí vyplývá, že roste objem finančních vkladů, které Češi spoří a jimiž se mimo jiné zajišťují na stáří. Finanční produkty bank, spořitelen nebo investičních fondů ale nejsou jedinou alternativou k investicím nebo k uchování hodnoty majetku.

ZLATO.CZ: Češi stále více spoří, ale zatím málo využívají jiné, než bankovní produkty
Foto: Zlato a.s.
Popisek: Zlato a.s.

Aktuální průzkumy a statistiky např. vůbec nezmiňují investice do nemovitostí nebo investiční zlato coby „bezpečný přístav“ pro rodinné finance v době úrokových sazeb blížících se nule a často mínusových výnosů ve fondech a dluhopisech.

„Z průzkumu Finančního a ekonomického institutu, který vloni realizovala společnost Click4Survey, například vyplynulo, že čtyři procenta respondentů investují své volné finanční prostředky do zlata. Dvojnásobek, tedy osm procent, pak využívá k investicím nákup nemovitostí a dvě procenta lidí zhodnocují svůj majetek pořízením uměleckých děl a starožitností,“ upozornil v této souvislosti hlavní analytik akciové společnosti Zlato David Marášek.

Podle něj vše nasvědčuje tomu, že pro tento druh zhodnocení financí existuje výrazný prostor. „Inspirovat se můžeme i u našich sousedů,“ říká Marášek: „Zatímco průměrný Čech vlastní 0,8 gramu zlata, průměrný Němec má 122 g zlata, tedy 150 x více.“

I když se na první pohled může zdát, že lidé si dnes více peněz půjčují, než kolik ukládají, opak je pravdou. Podle České bankovní asociace předčil objem vkladů objem úvěrů. Domácnosti měly ke konci minulého roku u bank uloženo 1881,5 mld. Kč, o 5,5 % více než vloni.

Podle průzkumu společnosti IBRS, který si zadala Českomoravská stavební spořitelna, považuje 59 % dotázaných za nejvýhodnější spořicí produkt penzijní připojištění. V oblíbenosti však meziročně výrazně stouplo i stavební spoření. Před dvěma lety jej za vhodný nástroj k přilepšení na důchod označila třetina dotázaných, aktuálně je to již 43 %.

„Ekonomové a finančníci samozřejmě podporují to, aby lidé drželi peníze v oběhu, protože jsou, jak se říká, krví ekonomiky,“ vysvětluje D. Marášek. „Lidé by však měli myslet i na to, co je dobré pro ně. A mít část majetku uloženu v jiných hodnotách, než jakými jsou peníze. Pro někoho to je nákup nemovitosti, pro jiného investice do cenných kovů a pro dalšího starožitnosti,“ dodává.

„Každému mohou být příkladem úspěšní investoři, kteří zbohatli na tom, že se nebáli dělat něco jinak, než jak to dělá většina. A minimem, co může udělat opravdu každý, je obstarat si relevantní informace, popřemýšlet, zamyslet se a nepodléhat reklamním a marketingovým kampaním,“ uzavírá analytik a ekonom s 25letou praxí na finančních trzích.

Akciová společnost Zlato byla založena v roce 2015. Firma byla zapsána do Obchodního rejstříku České republiky 15. září 2015 pod identifikačním číslem 044 03 231. Základní kapitál společnosti je 10 milionů korun. Aktuální výpis je k dispozici zde.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…