ZOO Dvůr Králové: První přírůstek u kočkodanů Campbellových je Zázrak

04.08.2017 14:36

V ZOO Dvůr Králové se poprvé podařilo odchovat mládě kočkodana Campbellova. První zástupci tohoto druhu, dvě samice, tam přišli v roce 2012 a během pěti let se u nich vystřídali dva samci. Nový přírůstek, který se narodil na konci května, dostal svahilské jméno Miujiza neboli Zázrak.

ZOO Dvůr Králové: První přírůstek u kočkodanů Campbellových je Zázrak
Foto: red
Popisek: ZOO Dvůr Králové
reklama

Matkou mláděte se stala devatenáctiletá Velká, otcem pak samec z jihlavské zoo, který ve Dvoře Králové nahradil před rokem a půl samce Pepina. "Pepina jsme získali od stejného chovatele jako samice. Bohužel však za dobu, kterou ve Dvoře strávil, ani jednu z nich nenapářil. Proto jsme se rozhodli vyměnit ho za jihlavského samce. Ten už se samicemi našel společnou řeč a výsledkem je dvouměsíční Miujiza,“ říká kurátor primátů Michal Podhrázský.

Přestože se letos dvorská zoo raduje z přírůstku, loňský rok byl pro ni v chovu tohoto druhu poněkud smutný. Na podzim tu zabřezly dvě samice, ani jedno mládě se však nepovedlo odchovat. „Bohužel při porodu uhynula i jedna ze samic jménem Malá. Samice Velká navíc trpěla po loňském porodu vleklými zdravotními problémy, které se jí ale podařilo překonat a letos i přes pokročilý věk znovu zabřezla. A tak je pro nás dvouměsíční Miujiza opravdu jako malý zázrak," popisuje ošetřovatelka primátů Kristýna Korecová.

V současné době chovají kočkodany Campbellovy pouze tři zoologické zahrady v Evropě, kromě té dvorské také Zoo Jihlava a Twycross Zoo v Anglii. Anglická zoo vlastní pár, u kterého se vzhledem k věku může pářit už pouze samec. Dle jednání mezi zahradami by mohl být v budoucnu tento samec spojen s tříletou samičkou z Jihlavy. "Budoucí partnerku pro naše mládě budeme řešit až za několik let, samci tohoto druhu pohlavně dospívají až kolem pátého roku života,“ dodává Michal Podhrázský.

Kočkodani Campbellovi obývají tropické lesy západní Afriky, kde žijí v menších tlupách o osmi až patnácti jedincích vždy s jedním vůdčím samcem. Podle odborníků má tento druh primátů jeden z nejpropracovanějších systémů dorozumívání. Při vyjadřování používají ustálené hláskové signály, které mají přesný význam a liší se pouze na základě geografického umístění.

Rodinu dvorských kočkodanů Campbellových s čerstvým přírůstkem mohou návštěvníci zoo vidět v Pavilonu goril nebo v přilehlém venkovním výběhu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Energetická revoluce probíhá všude, pustila se do ní i věznice ve Valdicích

16:51 ČEZ: Energetická revoluce probíhá všude, pustila se do ní i věznice ve Valdicích

Valdická věznice nyní prochází řadou rozsáhlých změn, které zefektivní fungování energetického hospo…