ZZS MSK: Letečtí záchranáři cvičili v Ostravě

21.03.2014 16:40

Letečtí záchranáři ZZS MSK absolvovali ve čtvrtek 20.3.2014 další ze svých pravidelných cvičení. Metodické zaměstnání bylo tentokrát zaměřeno na problematiku dětských pacientů, jejich ošetřování a nácvik postupů záchrany.

ZZS MSK: Letečtí záchranáři cvičili v Ostravě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vozidlo ambulance, ilustrační foto

Dětští pacienti tvoří nemalou část celkového počtu pacientů, u nichž zdravotnická záchranná služba a samozřejmě i posádka vrtulníku, musí zasahovat. Právě letečtí záchranáři se přitom dostávají často do kontaktu s těmi nejzávažnějšími stavy. Pracovníci, kteří zajišťují zdravotnický provoz vrtulníku LZS, tedy lékaři a zdravotničtí záchranáři, tvoři tým, pro který je další vzdělávání a ověřování dovedností i znalostí naprosto nezbytnou součástí jejich profesionality.

Čtvrteční zaměstnání se v dopolední části neslo v duchu jednak teoretické přípravy a samozřejmě probíhalo také formou nácviků specifických postupů. Záchranáři zde poskytování přednemocniční neodkladné péče u dětí různého věku nacvičovali na modelech.    

Odpolední praktická část zahrnující nácvik speciálních činností, probíhala v areálu koupaliště ve Vřesině. Toto místo je ideální pro nácvik práce leteckých záchranářů, a to zejména z důvodu dostatečného prostoru pro pohyb vrtulníku. Vyvýšené plošiny, které v letní sezoně slouží jako odpočívadla, imitují reálné přírodní podmínky při vysazování lékaře k pacientovi na malém prostoru. Letečtí záchranáři mimo jiné pracovali také se speciální sítí, která je transportním prostředkem, určeným pro podvěs pod vrtulník.

Specialisté LZS Ostrava cvičili především techniku práce v podvěsu a vyzvedávání pacienta ve složitém terénu. Jde o náročnou činnost, která navíc v reálné praxi probíhá zpravidla v obtížných horských podmínkách, či ve špatně přístupném terénu, např. zalesněném nebo zasněženém. Pravidelná cvičení jsou proto pro letecké záchranáře naprosto nezbytná. Skutečný zásah totiž musí proběhnout zcela profesionálně, rychle a zároveň bezpečně pro zachraňovaného pacienta.       

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Energetici vysadili pod Javorovým javory, buky a jedle

12:39 ČEZ: Energetici vysadili pod Javorovým javory, buky a jedle

Zaměstnanci Skupiny ČEZ se i letos v rámci svého dobrovolnictví zapojili do sázení stromů, tentokrát…