Za léčbu ledvin vydá ZP 211 ročně přes 600 milionů Kč

10.03.2016 14:50

Minimálně 600 milionů korun vydá ZP 211 na léčení přibližně 4000 klientů, trpících závažným onemocněním ledvin, jako je karcinom, případně poškození, která vyžadují dialýzu či transplantaci ledvin.

Za léčbu ledvin vydá ZP 211 ročně přes 600 milionů Kč
Foto: ZP MV ČR
Popisek: ZP MV ČR

Za posledních pět let absolvovalo transplantaci ledvin přes 250 klientů ZP 211. Jedna hospitalizace, při které dochází k transplantaci, stojí pojišťovnu v průměru 270 000 Kč. V roce 2015 transplantaci ledvin podstoupilo 38 klientů ZP 211. Průměrné roční náklady pacienta čekajícího na transplantaci činí přes jeden milion korun. U pacienta, který transplantaci absolvoval, dosahují roční náklady v průměru 590 000Kč.

Roční léčba 2750 pacientů s karcinomem ledvin pojišťovnu loni stála přes 105 milionů korun. Za dialýzu 1200 pacientů pojišťovna zaplatila v roce 2015 přes 475 milionů korun.

Světový den ledvin posílí prevenci

„Onemocnění ledvin bývá často velice dlouho bez bolestí i příznaků. Proto vítáme, že letos 10. března probíhá již jedenáctý Světový den ledvin. V jeho rámci nabízí řada ordinací rychlé a bezbolestné preventivní vyšetření odběrem malého množství krve z prstu a z malého množství moči. Výsledky vyšetření se dozvíte obratem,“ uvedl generální ředitel ZP 211 David Kostka.

ZP 211 svým klientům přispívá z fondu prevence částkou až 400 Kč na různá preventivní vyšetření, nehrazená z veřejného zdravotního pojištění.

Jak předcházet onemocnění ledvin

Hlídejte si množství soli v těle. Česká republika je na třetím místě v Evropě ve spotřebě soli na obyvatele. Průměrné množství soli, které denně sníme, je přibližně dvojnásobné ve srovnání s doporučeným příjmem. Problémem je, že nadměrné solení se dnes týká už i dětí. Statistiky hovoří o tom, že děti spotřebují až čtyřikrát více soli, než by potřebovaly.

Dodržujte zásady zdravého životního stylu, nekuřte, vyvarujte se nadváze, jezte pravidelně menší porce pestré stravy a hýbejte se. S nastavením zdravého životního stylu vám pomůže projekt ZP 211 Zdraví jako vášeň.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Muzeum romské kultury: Návrat důstojnosti pietnímu místu v Letech

22:11 Muzeum romské kultury: Návrat důstojnosti pietnímu místu v Letech

Muzeum romské kultury, s.p.o. ve spolupráci s Romea o.p.s. pořádá v pátek 2. 3. 2018 od 13 hodin ve …