Do konce letošního února vyšetřovala Policie ČR celkově 15 062 dopravních nehod, při kterých zahynulo 61 osob, dalších 243 bylo zraněno těžce a 2 970 lehce. Oproti stejnému období loňského roku bylo sice vyšetřovaných nehod o 533 méně, narostl však počet jejich obětí, a to o 5. Rovněž tak vzrostl počet zraněných těžce (o 35) i lehce (o 191). Nejvíce mrtvých během prvních dvou měsíců bylo v roce 1993 (celkem 191), naopak nejpříznivější statistiky byly v roce 2017 s 56 usmrcenými.
Všech 61 obětí zemřelo vinou řidičů motorových vozidel. Podrobnější pohled na statistiky nehod ukázal, že zaviněním řidičů osobních automobilů zemřelo 52 lidí, dalších 6 pochybením šoférů nákladních vozidel a 1 zaviněním řidiče autobusu. Další 2 smrtelné případy šly na vrub řidičů, kteří od nehody ujeli. Hlavními zabijáky byly nesprávný způsob jízdy (34 obětí) a nepřiměřená rychlost (19 mrtvých). S velkým odstupem následují nedání přednosti (7 usmrcených) a nesprávné předjíždění (1 oběť). „Při nehodách zemřelo 20 chodců, všichni cizím zaviněním. To je o 5 více než loni. Chodci se tak podíleli na celkovém počtu obětí nehod z rovné třetiny, zatímco v roce 2017 to bylo 27 procent,“ upozorňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.
Umíralo se hlavně na silnicích mimo obec. Zde přišlo o život 43 osob, o 5 více než loni. V obcích zahynulo zbývajících 18 lidí, stejně jako v roce 2017. Nejvíce mrtvých (36) bylo při nehodách, ke kterým došlo na silnicích se suchým povrchem. Dalších 20 smrtelných případů šlo na vrub nehod, ke kterým došlo na mokrém povrchu. Na náledí či sněhu přišly o život 4 osoby. Za snížené viditelnosti zemřelo 36 lidí, zbývajících 25 zahynulo za dne, kdy nebyla viditelnost zhoršená vlivem povětrnostních podmínek.
Letošní únor byl od vzniku samostatné České republiky nejméně tragický
Během února zemřelo na českých silnicích 21 osob. „Letošní únor byl nejméně tragický od roku 1993. Dnes se snad ani nechce věřit, že naopak v letech 1999 a 2000 zemřelo shodně po 92 lidech,“ říká Roman Budský. Na Královéhradecku, Olomoucku a Karlovarsku nezaznamenaly statistiky žádnou oběť dopravních nehod, v Praze, na Plzeňsku, Zlínsku, Liberecku a v kraji Vysočina zemřelo po jedné osobě. Po dvou mrtvých bylo v krajích Jihočeském, Jihomoravském, Moravskoslezském, na Pardubicku a Ústecku. Ve Středočeském kraji však zahynulo 6 osob.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
nehodovost , TZ , TSB
autor: Tisková zpráva
Farmáři
Myslíte, že podpora farmářů je cestou, jak hromadně zlevníte potraviny? Já teda nevím, u farmářů nakupuji ráda, i když teď už čím dál méně, a to proto, že na to jednoduše nemám. Když jdu na farmářské trhy ceny jsou tam dost vysoké a taky mě kolikrát napadlo, zda i oni jen draze nepřeprodávají, co ko...
Další články z rubriky

22:31 VZP: Kyberšmejdi dovolenou neznají, znovu útočí
Internetoví podvodníci oprášili starý trik, jak vylákat citlivé údaje.
- 19:28 Nadace ČEZ: Návštěvníci Vysočinafestu podpořili jihlavskou nemocnici a poradnu pro rodiny
- 16:26 Královéhradecký kraj připravuje modernizaci školního areálu v Kopidlně
- 13:34 HK ČR: Čtyřem z deseti českých exportérů klesá poptávka
- 10:34 AOPK ČR: V Českém středohoří zachraňují kukačky. Ani ptáky, ani hodiny, ale vzácné orchideje
- 7:33 Celní správa: Celníci na Moravě mají nové organizační uspořádání