Začíná vysílání nových dílů Ochránce

10.01.2016 15:50

Česká televize začíná v neděli 10. 1. vysílat nové díly pořadu Ochránce. Zařazeny jsou do programu ČT2, premiéra vždy v neděli od 18:15 h, reprízy ve čtvrtek v 19:15 a v pátek ve 14:00. První díl se věnuje případům nepřiznaného invalidního důchodu, neproplácení služební dosažitelnosti vojákům a diskriminaci zahraničních studentů na univerzitě.

Začíná vysílání nových dílů Ochránce
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí

Proplácení služební dosažitelnosti vojákům

Na ochránce se už v roce 2012 obrátili vojáci, kterým byla nezákonně nařizována služební dosažitelnost. Zákon o vojácích z povolání umožňuje nařizovat služební pohotovost, která znamená, že v době svého volna musí být voják připraven dostavit na základnu. Tato pohotovost je proplácena. Stěžovatelům však byla nařizována tzv. dosažitelnost. Ta nebyla placená, i když omezení vojáka mimo službu bylo stejné – voják musel být v době volna připraven dostavit se v určeném čase na základnu.

Ochránce provedl šetření a dospěl k závěru, že došlo k porušení zákona. Jednání s ministerstvem obrany o proplacení nezákonně nařizované pohotovosti, označované za dosažitelnost, trvalo několik let a stále bez úspěchu.

Teprve nyní, v době, kdy se vysílá tento díl pořadu Ochránce, došlo k zásadní změně postoje ministerstva a ti vojáci, kteří o proplacení nařizované dosažitelnosti, ji dostávají zpětně proplacenu.

Nepřiznaný invalidní důchod

Paní Jana od malička trpí neuropatií, nemocí, při které odumírají svaly a nervy. V osmnácti letech začala chodit o holi, pak o dvou a ve třiceti skončila na vozíku. Čtrnáct let pobývala v zahraničí, kde se také léčila. Po návratu požádala o invalidní důchod, ale nebyl jí přiznán.

Jde o ukázku případu, kdy samotné šetření ochránce vede k napravení pochybení. Orgány sociálního zabezpečení nesprávně stanovily datum vzniku invalidity a svůj posudek nedostatečně odůvodnily. Na základě tohoto pochybení pak ČSSZ nesprávně zamítla žádost o invalidní důchod. Už v průběhu šetření ochránce však ČSSZ své pochybení napravila, když nařídila provedení mimořádné lékařské prohlídky a nové posouzení zdravotního stavu se zaměřením na správné stanovení data vzniku invalidity. Poté vydala ČSSZ nové rozhodnutí, kterým invalidní důchod přiznala a zpětně doplatila.

Slovenská studentka na české univerzitě

Na ochránce se obrátila studentka Masarykovy univerzity v Brně, která nesouhlasila s tím, že výhody z projektu spolufinancovaného Evropskou unií jsou přiznávány jen studenům s českým občanstvím nebo trvalým pobytem v ČR. Jako slovenská občanka bez trvalého pobytu v ČR se nemohla účastnit stáží poskytovaných v rámci projektu, přestože byla řádnou studentkou univerzity.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Aby barvy dětské tváři neškodily

10:11 dTest: Aby barvy dětské tváři neškodily

Je doba masopustu a školních karnevalů. Obličejové barvy jsou pro takové příležitosti velmi oblíbené…