„Podle údajů Mezinárodní agentury pro atomovou energii je dnes po celém světě v provozu 452 jaderných bloků, které pokrývají zhruba 11 % celosvětové spotřeby elektřiny. Naše zkušenosti s provozem jaderných elektráren jsou rozsáhlé, pokud bychom provozovali jediný reaktor, byl by v provozu 17 772 let. Z celkového provozu připadá zhruba 10 000 reaktorroků na tlakovodní reaktory, mezi něž patří i reaktory VVER,“ řekl Kulikov.
První generací ruských reaktorů VVER, které byly určeny pro průmyslové použití, byly VVER-440, které stojí v jaderné elektrárně Dukovany. Další vývoj přinesl VVER-1000, které známe z Temelína, a dnes na mezinárodním trhu ruská korporace pro atomovou energii Rosatom nabízí modernější verzi VVER-1000 a dnes i VVER-1200 a VVER-TOI – ty se však staví jen v zahraničí. František Hezoučký ze Strojní fakulty ZČU doplnil výklad poznámkou, že všechny české jaderné elektrárny vybudoval tehdejší československý jaderný průmysl svépomocí podle projektu dodaného z Ruska.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva