Zájem o očkování proti klíšťovce stoupl za pět let třicetkrát

24.05.2015 13:03

Lidé v Česku se po letech nevalného zájmu konečně učí očkovat se proti klíšťové encefalitidě. Potvrzují to data největší zdravotní pojišťovny.

Zájem o očkování proti klíšťovce stoupl za pět let třicetkrát
Foto: Hans Štembera
Popisek: VZP

Ta sice přispívá svým klientům na očkování už řadu let, skutečnou vlnu zájmu ale zaznamenala až loni a letos. Zatímco například ještě v roce 2011 si přišlo pro příspěvek na vakcínu proti klíšťovce jen 3 378 pojištěnců VZP, loni už jich bylo 98 144. A aktuální čísla pak nasvědčují dokonce tomu, že letos bude nejspíš překonána magická hranice 100 tisíc očkovaných. Jen od ledna do konce dubna si totiž příspěvek vyzvedlo 36 962 lidí.

„Jsme rádi, že naše nabídka pohnula lidi k očkování. Jsem přesvědčen, že právě takovýto preventivní program má smysl. Lidé se díky němu mohou poměrně snadno vyvarovat vážných zdravotních problémů,“ uvedl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Pojišťovna přispívá na očkování proti klíšťové encefalitidě částkou až 500 korun. Podmínkou je, že žadatel musí být členem Klubu pevného zdraví. Těch je mezi klienty VZP přes 800 tisíc a další plynule přibývají.

Za první čtyři měsíce už pojišťovna vyplatila na příspěvcích za očkování proti klíšťatům bezmála 18,5 milionu korun. Největší zájem je tradičně v jižních Čechách, v Praze a na Vysočině. 

Do boje s klíšťovou encefalitidou se VZP pustila i proto, že je v Česku ve srovnání s jinými zeměmi dlouhodobě nízká proočkovanost. I to je jedním z důvodů, proč Česká republika zaujala loni se 406 novými případy této nemoci nelichotivou první příčku mezi evropskými zeměmi. Například v mnohem větším Německu evidovali lékaři jen 227 nových pacientů.

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Nemoc se může projevovat lehkými bolestmi hlavy a zvýšenou teplotou, ale také prudkými bolestmi, vysokými horečkami, dezorientací, ztuhnutím šíje, atd. Vyloučit nelze ani dlouhodobé následky – ochrnutí, poruchy soustředění, snížení intelektuálního výkonu a v krajním případě smrt. Průměrné náklady na léčbu jednoho pacienta s klíšťovou encefalitidou činily v roce 2013 u VZP více než 14 tisíc korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…