Zastupitelé Jihomoravského kraje schválili rozpočet na rok 2016. Posílí dotační tituly

17.12.2015 20:12

Vyrovnaný rozpočet kraje se zdroji a výdaji ve výši 5,996 miliardy korun odsouhlasili ve čtvrtek 17. prosince 2015 krajští zastupitelé. Pro zvedlo ruku z přítomných 59 zastupitelů 49.

Zastupitelé Jihomoravského kraje schválili rozpočet na rok 2016. Posílí dotační tituly
Foto: Michal Hašek
Popisek: Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek

„Zastupitelstvo Jihomoravského kraje dnes průřezem a velkou většinou hlasů schválilo krajský rozpočet na rok 2016. Vážím si této průřezové podpory zastupitelstva – pro hlasovalo 49, nikdo nebyl proti a 7 se zdrželo hlasování - myslím, že rozpočet získal silnou podporu. Já osobně mám velkou radost z toho, že je to rozpočet vyrovnaný. Rozpočet, který počítá se včera schválenou novelou zákona o rozpočtovém určení daní, jež vrací krajům výnosy z daně z přidané hodnoty, které nám patřily až do roku 2012 před takzvanou Kalouskovou reformou,“ sdělil hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Jak dodal, rozpočet zabezpečuje všechny klíčové kompetence kraje. „To znamená především dopravu, která je největší nákladovou položkou rozpočtu, a to jak v části týkající se integrovaného dopravního systému, tak investic do krajské silniční sítě. Dále školství - kraj je zřizovatelem středního školství, sociální věci a zdravotnictví. Navýšili jsme také některé dotační programy, na základě žádosti starostů napříč politickým spektrem je na příští rok navýšen program rozvoje venkova na 50 milionů korun. Zachovali jsme také ve stávající výši dotace pro integrovaný záchranný systém – zejména pro dobrovolné hasiče. Zvýšili jsme financování sportu, a to jak do provozu, tak také do investic. Jako první kraj v České republice jsme vytvořili samostatný dotační program například pro sportovce z jihomoravského kraje, kteří se budou účastnit letních olympijských her v Riu – ti získají od kraje, pakliže projdou kvalifikačním sítem, podporu na svoji předolympijskou přípravu. Bereme to také jako velkou propagaci sportu, aby se stali vzory pro jihomoravské děti a mládež,“ uvedl Michal Hašek.

Mezi nejvýznamnější dotační tituly patří podpora v kultuře a památkách, včetně drobných sakrálních staveb, za 25 milionů korun (navýšení oproti 2015 +7 milionů korun), podpora cykloturistiky za 27 milionů korun (+ 12 milionů korun), program rozvoje venkova za 50 milionů korun (+ 20 milionů korun), podpora v životním prostředí - vodovody, kanalizace, hospodaření v lesích, včelaři, vinaři - za 78 milionů korun, v oblasti školství například volný čas dětí, protidrogová prevence, prevence kriminality, program "Do světa", zdravé školy za 24 milionů korun, ve zdravotnictví podpora nestátních neziskových subjektů a projekt podpory domácí hospicové péče v Jihomoravském kraji za 17 milionů korun (+ 3 miliony korun).

„Zastupitelstvo na základě doporučení rady kraje odmítlo poskytnutí 120 milionů korun městu Brnu. Považovali jsme to za nesystémovou žádost, která nemá oporu v platné legislativě. Nesouhlasíme s názorem ministerstva financí zaslaný statutárnímu městu Brnu, že v rozpočtovém určení daní jsou někde ukryty peníze pro brněnskou kulturu. Brno má dvojnásobné daňové příjmy proti Jihomoravskému kraji a jsme přesvědčeni, že jestliže jsou peníze na kulturu v RUDu, tak právě v tom, který směřuje do městské kasy, nikoliv do krajské,“ řekl hejtman s tím, že jej krajská rada pověřila připravit rozpočtové podklady pro jednání s městem Brnem ve všech kapitolách rozpočtu.

„Začátkem příštího roku budeme iniciovat schůzku s Radou města Brna a budeme jednat o financování projektů v různých oblastech. Namátkou otázku financování Velké ceny, institucí, které mají na starost vědu, výzkum a inovace, například Jihomoravské inovační centrum. Budeme jednat s Brnem o financování Integrovaného dopravního systému. Samozřejmě se dotkneme i oné kultury. Zastupitelstvo kraje dnes přijalo doporučení řešit otázku vícesložkového financování kultury novelou zákona. Umím si představit, že se na podobě takové novely shodneme například u statutárního města Brna. Pan primátor Vokřál může pak iniciovat podporu ve Svazu města  a obcí, já můžu jednat s kolegy hejtmany v rámci Asociace krajů ČR. Protože mají kraje zákonodárnou iniciativu, na rozdíl od měst, umím si představit, že otázka vícesložkového financování kultury může být jihomoravskou zákonodárnou inciativou,“ sdělil hejtman Hašek.

„Zastupitelstvo kraje nebylo u toho, když město Brno rozpustilo rezervu 900 milionů korun po bývalém vedení města. Zastupitelstvo kraje nebylo ani u toho, když Brno navrhlo deficitní rozpočet s deficitem jedné miliardy, který formálně kryje budoucími příjmy z dotací. Rozpočtového mejdanu Brna se prostě účastnit nechceme a nebudeme. My chceme seriózně jednat, mít na stole všechny podklady, mít na ta jednání dostatek času  a nikoliv se v časové tísni rozhodovat pod jakýmkoliv tlakem,“ podotkl hejtman.

Opozice dnes diskutovala o záležitostech zhruba za šest milionů korun, tedy o jedné desetině procenta celého krajského rozpočtu. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ Prodej sníží ceny 1,7 milionu zákazníků na dobu neurčitou u elektřiny i plynu

7:44 ČEZ Prodej sníží ceny 1,7 milionu zákazníků na dobu neurčitou u elektřiny i plynu

Zákazníky ČEZ Prodej teď čekají samé příjemné zprávy. Již za pár týdnů se jim sníží ceny plynu a pak…