Zdravotní dokumentace online a objednávání k lékaři z pohodlí gauče. Jaké další výhody může přinést elektronizace zdravotnictví?

19.12.2017 9:15 | Zprávy

Elektronizace zdravotnictví představuje výraznou změnu systému, na který jsme byli doposud zvyklí. Přináší řadu benefitů jak pro pacienta, tak i pro zdravotnické profesionály. Zároveň se stále jedná o téma, jenž budí vášně nejen na poli politickém, ale rovněž odborném a společenském. Jaký posun v poskytování zdravotní péče bude pro koncového pacienta tato změna zavedeného systému znamenat? Nejen na tuto otázku jsme se zeptali Bc. Vladimíra Přikryla, generálního ředitele CompuGroup Medical ČR.

Zdravotní dokumentace online a objednávání k lékaři z pohodlí gauče. Jaké další výhody může přinést elektronizace zdravotnictví?
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto

Jak se dá charakterizovat elektronizace zdravotnictví? A jaké výhody pacientům přináší?

Elektronizace zdravotnictví, neboli eHealth, představuje především soubor elektronických služeb umožňujících sdílení informací mezi pacienty, poskytovateli péče a plátci (zdravotními pojišťovnami). Zjednodušeně řečeno se jedná o nahrazení současných „papírových“ toků informací elektronickou cestou. Pacientům přináší dva základní benefity – nárůst kvality a také komfortu. Uveďme si to na jednoduchém příkladu. Představte si, že jdete na první návštěvu k novému lékaři. Objednáte se k němu elektronicky, třeba večer při sledování televize prostřednictvím tabletu. Po příchodu do ordinace nemusí lékař ztrácet čas vyplňováním vaší karty pacienta, protože k ní má s vaším souhlasem online přístup. Zároveň má maximum informací pro stanovení správné diagnózy a například pokud vám předepisuje léky, tak má možnost zkontrolovat lékové interakce se všemi medikamenty, které berete. Výsledky vyšetření obdržíte opět elektronicky a vy je tak máte k dispozici pro další lékaře starající se o váš zdravotní stav, aniž by bylo nutné přenášet papírovou složku. I takto může v praxi vypadat návštěva nového lékaře po zavedení elektronizace zdravotnictví.

Řada lékařů dosud nevyužívá možností elektronických služeb. V mnoha případech se rovněž pacient může setkat s tím, že jejich lékař například webové stránky má, ale jsou zastaralé a obsahují neaktuální informace. Myslíte si, že možnost objednat se k návštěvě přes webové stránky by měli mít lékaři povinnou, tak jako je tomu například u obchodníků a EET?

Je pravda, že bohužel elektronické služby dnes nenabízí všichni lékaři, naštěstí jejich počty rostou. Svobodně si tak můžete vybrat právě toho lékaře, který takovou službu nabízí. Povinnou možnost objednání bych nezaváděl, v této fázi elektronizace si nemyslím, že by se jednalo o správnou volbu. Z naší zkušenosti vyplývá, že pokud lékařům nabídneme elektronizaci s přidanou hodnotou, zapojí se, aniž by to dostali příkazem. V těchto aktivitách je potřeba lékaře podpořit, například ze strany zdravotních pojišťoven.

Kdy budou podle vás moderní možnosti komunikace s lékařem plošně zavedeny v celé České republice? Jaká je momentálně situace ve zbytku Evropy?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Čtyřprocentní nárůst spotřeby vlivem klimatizací

14:01 ČEZ: Čtyřprocentní nárůst spotřeby vlivem klimatizací

Číslo týdne