Zlato.cz: Češi se zlatým dolem v Arménii směřují na londýnskou burzu

15.04.2021 13:27

Irská důlní a těžební společnost IMC Exploration Group (IMC), která je jako jeden z více než 2000 akciových titulů kotovaná na Londýnské burze cenných papírů (LSE, London Stock Exchange), dnes oznámila významnou transakci s českou společností Mineral Ventures Invest (MVI) patřící do holdingu Zlato a.s.

Zlato.cz: Češi se zlatým dolem v Arménii směřují na londýnskou burzu
Foto: iStock
Popisek: Zlato

Na základě této transakce se MVI stane majoritním akcionářem společnosti IMC a bude tak přítomna na jedné z nejstarších a největších burz ve světě, kde je kotován například tuzemský ČEZ, Komerční banka, O2 nebo Avast.

Anketa

Souhlasíte s trestem stop na 10 zápasů pro fotbalistu Slavie Kúdelu za údajný rasismus?

3%
95%
hlasovalo: 16427 lidí

Irská IMC Exploration Group se od roku 2011 zabývá průzkumem a těžbou drahých kovů a minerálů jak v Irsku, tak jinde ve světě. Disponuje licencemi u dvou nalezišť zlata (a dalších drahých kovů) v centrálním Irsku (doly Avoca a Wexford) a na základě výše uvedené dohody získá zlatý důl Karaberd na severu Arménie, kde už druhým rokem probíhá těžba zlata.

„Transakce je podle britského a irského práva definována jako „Reverse Takeover“, což znamená, že irská IMC koupí od české MVI zlatý důl Karaberd v Arménii a zaplatí svými vlastními akciemi, které nově emituje. Společnost MVI se tak stane vlastníkem 51 procent akcií irské IMC Exploration Group, přičemž po splnění určitých podmínek dohody může tento podíl vzrůst až na téměř 60 procent,“ vysvětluje David Marášek, jednatel společnosti Mineral Ventures Invest.

Důl Karaberd byl až dosud ve vlastnictví arménské společnosti Assat, stoprocentně vlastněné tuzemskou MVI v holdingu Zlato a.s. Tato společnost, která má v Arménii licenci ještě k dalšímu nalezišti zlata, je většinově vlastněna akciovou společností Zlato, která patří k předním prodejcům investičního zlata v ČR a má ambici stát se lídrem na tuzemském trhu.

Podle geologické expertizy nadnárodní společnosti CSA Global zlatý důl Karaberd obsahuje 6,92 tuny zlata, přičemž tuna rudy z tohoto dolu obsahuje v průměru 5,4 gramu zlata. „To z Karaberdu činí velmi atraktivní naleziště, pokud uvážíme, že většina světových nalezišť uvádí zhruba 1,5 gramu zlata na tunu,“ říká Marášek.

Do konce května 2021 bude podle něj splněna ze strany MVI první podmínka dohody s IMC, a sice že se v dole zpracuje alespoň 11 kilogramů zlata. „Ve třetí dubnové dekádě proběhne rafinace 5400 tun vytěžené rudy v největším zpracovatelském závodě v Arménii společnosti GeoProMining. Rafinovat bychom měli v první fázi kolem 20 kilogramů zlata měsíčně,“ uvádí jednatel společnosti MVI.

Podle Davida Maráška se vstupem na londýnskou burzu završilo několikaleté úsilí čtyřicetičlenného týmu, který těžbu zlata v Arménii v roce 2018 rozjel. „S transakcí nám výrazně pomohla pražská pobočka advokátní kanceláře Kinstellar, která se mj. před několika lety podílela na uvedení tuzemského Avastu na londýnskou burzu,“ doplňuje. Dnešní transakce byla podle Maráška dlouhodobě připravována, první rozhovory s irskou IMC proběhly v polovině roku 2019.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

22:03 Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

Vláda na vlastní žádost odvolala z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hl…