Zoo Liberec: Komplikace v libereckém chovu žiraf

25.03.2023 21:16 | Tisková zpráva

Liberecký chov žiraf Rothschildových se dostal do nezáviděníhodné situace. V sobotu 18. 3. náhle, bez předchozích varovných příznaků, uhynula poslední chovná samice, šestnáctiletá Twiga. V expozici tak pro tuto chvíli zůstává jen chovný samec Isiolo a desetiměsíční samička Taita. Ta se ve svém věku bez matky obejde a její odchov by měl být úspěšný. Takto nastavené sociální prostředí ale jejímu vývoji úplně nesvědčí a je potřeba se pokusit o změnu. V současné době zoo velmi intenzivně pracuje na stabilizaci stavu. Řešením by byl rychlý dovoz alespoň jedné dospělé samice.

Zoo Liberec: Komplikace v libereckém chovu žiraf
Foto: zooliberec.cz
Popisek: ZOO Liberec - logo

Bohužel hřebec zebry bezhřívé na novou situaci ve společném výběhu okamžitě zareagoval změnou chování a je ve svém projevu vůči mláděti žirafy agresivnější. Proto je dočasně potřeba oba druhy od sebe oddělit a pouštět do výběhu samostatně. Prozatím tedy návštěvníci uvidí žirafy i zebry zvlášť, vždy jeden taxon ve výběhu a druhý ve vnitřním ustájení.

K nízkému stavu počtu žiraf Zoo Liberec kontrolovaně směřovala z důvodu plánované velké rekonstrukce pavilonu a rozšíření výběhu. Před započetím stavebních prací budou muset zvířata odjet do jiných zoologických zahrad, což je logisticky velmi náročná operace. Zároveň v době, kdy takřka každý chovatel bojuje s nedostatkem místa pro vlastní odchovance, není vůbec jednoduché domluvit odpovídající umístění pro „hostování“ tak velkého savce, jakým žirafa je.

Administrativa nutná k zahájení stavby celý proces zkomplikovala, původně plánovaný termín spuštění stavebních prací bohužel nelze dodržet.

Zoo Liberec věří, že všechny složitosti se podaří vyřešit a vše, co je v plánu v souvislosti s výběhem i chovem žiraf a zeber bezhřívých se podaří.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

21. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

10:06 21. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

Denní kontrakty motorové nafty na trhu pohonných hmot Českomoravské komoditní burzy Kladno se ve 21.…