Zoo Liberec: Rok 2019 v nejstarší zoo v Čechách byl rokem překvapení, oslav a nových strategických kroků

05.01.2020 15:04 | Zprávy

S příchodem Nového roku Zoo Liberec již tradičně přináší stručný přehled událostí, které se v nejstarší zoo v Čechách v uplynulém roce udály. Již nyní můžeme s jistotu konstatovat, že rok 2019 se do historie zoo zapíše jako rok plný překvapení a nových významných kroků pro její další směřování.

Zoo Liberec: Rok 2019 v nejstarší zoo v Čechách byl rokem překvapení, oslav a nových strategických kroků
Foto: wikipedia
Popisek: Zoo Liberec.

Zoologická zahrada Liberec v roce 2019 opět potvrdila svoji pozici jednoho z nejoblíbenějších turistických cílů v severních Čechách. Jejími branami prošlo přibližně 390000 návštěvníků, což by mohla být vůbec nejvyšší návštěvnost za posledních 20 let. „Na přesné číslo si ale bohužel budeme muset ještě chvíli počkat. V průběhu prosince došlo ke kolapsu vstupenkového a pokladního počítačového systému a my v tuto chvíli nemáme přístup k přesným datům. Na nápravě intenzivně pracujeme,“ vysvětluje ředitel David Nejedlo.

Důvodem vysoké návštěvnosti bylo zejména příznivé počasí, ale také zajímavé akce pro veřejnost, nový výhodný systém permanentek a v neposlední řadě i nové zvířecí přírůstky. Mezi zcela nové druhy, které obohatily libereckou kolekci chovaných zvířat, patří zoborožci hrubozobí, zoborožci temní nebo rajka královská. Všichni tito unikátní opeřenci našli domov v pavilonu tropů, který prošel v uplynulém roce částečnou rekonstrukcí. Rok 2019 byl v liberecké zoo ale bohatý i co do počtu narozených či vylíhlých mláďat. Mezi ta nejvzácnější z nich patří bezesporu sourozenci lvů berberských, kteří přišli na svět začátkem května. O měsíc později se zahrada radovala z nových mláďat orlosupů bradatých. Poprvé v celé stopatnáctileté historii se totiž podařilo odchovat rovnou dvě ptáčata v jedné sezóně. Chovatelsky významný byl ale i odchov kriticky ohroženého gibona bělolícého či ohroženého kočkodana Dianina. „Jsem velice rád, že se liberecké zoo daří naplňovat své poslání a že se svým chovem podílí na záchraně vymírajících druhů. Jen v roce 2019 u nás přišlo na svět celkem 86 mláďat. Nejvíce z nich bylo opět na úseku kopytníků, a to například ve stádu ohrožených sambarů skvrnitých, urialů bucharských, oslů somálských nebo žiraf Rothschildových“, dodává zoolog Jan Hanel.

Významné ochranářské úspěchy liberecká zoo ale zaznamenala i na poli in-situ ochrany přírody. Terénní pracovníci zahrady se podíleli na boji proti černému obchodu se želvovinou a želvími vejci na indonéském ostrově Berau (výchovně od Bornea). Ve spolupráci s tamní státní správou spálili veškeré výrobky z želvoviny v oblasti a pomohli dostat za mříže jejich dealery a prodavače, kteří s touto nelegální činností i přes opakované výzvy nadále pokračovali. V roce 2019 se Zoo Liberec také podílela na vzniku nového ochranářského projektu na záchranu zeber bezhřívých. Čeští odborníci pod vedením libereckého zoologa Luboše Melichara v létě 2019 podnikli expedici do Ugandy s cílem zmonitorovat početnost zbývající populace zeber bezhřívých ve volné přírodě a následně před vědeckou obcí vystoupili s překvapivými závěry. Potvrdili výskyt zeber bezhřívých i v místech, kde je nikdo nečekal. V přírodní rezervaci Pian Upe zdokumentovali další populaci čítající několik desítek jedinců. Výsledky expedice tak dávají naději, že by se hrozbu vyhubení těchto vzácných zeber mohlo podařit odvrátit. S koncem roku 2019 liberecká zoo také úspěšně dovršila a zakončila své předsednictví celosvětové ochranářské kampaně s názvem Silent Forest (Ztichlý les), v rámci které usilovala o záchranu ohrožených zpěvných ptáků v oblasti Indonésie. Ke kampani se během jejího dvouletého trvání připojilo dalších 250 zoologických zahrad z 32 zemí světa a realizačnímu týmu kampaně složenému převážně z pracovníků liberecké zoo se podařilo nashromáždit finanční prostředky ve výši přibližně dvanácti milionů Kč. Ty jsou v plné výši využity na realizaci konkrétních ochranářských projektů v Indonésii, mezi které patří například stavby 3 záchranných center pro pěvce na ostrovech Jáva, Sumatra a Nias, ochrana pralesa či výzkumné aktivity mapující početnost zbývajících populací zpěvných ptáků ve volné přírodě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: Čtrnást jeskyní ČR cílí na rodiny s dětmi

22:03 Správa jeskyní: Čtrnást jeskyní ČR cílí na rodiny s dětmi

Jeskyně se připojují k turistickým objektům, které cílí na rodiny s dětmi a od prázdnin zavádí rodin…