Zoo Liberec přišla o samce bílého tygra

06.11.2020 13:49

Liberecká zoo se rozloučila se samcem bílého tygra Paridem. Z důvodu vleklých zdravotních problémů spojených s vysokým věkem se zoologové a veterináři rozhodli přistoupit k jeho euthanasii. Bylo mu téměř šestnáct let.

Zoo Liberec přišla o samce bílého tygra
Foto: wikipedia
Popisek: Zoo Liberec.

Posledních několik měsíců již byly na tygrovi patrné známky stáří, a i přes opakovaná vyšetření, několikrát změněnou medikaci a veškerou potřebnou péči postupně ubýval na váze. Poslední říjnový víkend se ale dle slov zoologů jeho zdravotní stav výrazně zhoršil. „V důsledku selhávání funkce vnitřních orgánů kocour přestal úplně přijímat potravu a postupně upadal do pasivity až letargie. Jeho stav už nešlo stabilizovat a nebyla ani šance na jeho zlepšení,“ říká zoolog Luboš Melichar. Vzhledem k věku a předchozím dlouhodobým zdravotním problémům bylo rozhodnuto nevystavovat jej strádání a přistoupeno k euthanasii. „Následná pitva prokázala rozsáhlé patologické změny na střevní stěně a ledvinách“, dodává Melichar.

Tento samec bílého tygra přicestoval do zoo pod Ještědem jako roční kotě z francouzské zoologické zahrady v Beauval a v Liberci tak strávil téměř přesně čtrnáct let života. S o tři roky mladší samicí Surya Bárou společně zplodili 11 mláďat ve 4 vrzích, úspěšně bylo odchováno pět z nich. Ta byla následně převezena do zoologických zahrad v Litvě, Ukrajině a Francii.

Expozice, kterou tygr obýval, ale prázdná nezůstane. Rozšíří se o ni výběh stávající dvanáctileté tygří samice, které se tím zlepší chovné podmínky. Vzhledem k tomu, že jsou tygři solitérně žijící zvířata, odchodem samce nijak strádat nebude.

Nového samce už ale zahrada nepoptá. Jak již avizovala dříve, chov bílých tygrů plánuje postupně ukončit. „Moderní zoologické zahrady by se měly zaměřovat na chov a záchranu ohrožených druhů, kterých ve volné přírodě ubývá. Bílí tygři mezi ně nepatří. Jedná se o uměle v populaci udržené jedince, kteří navíc v důsledku příbuzenského páření trpí řadou genetických vad“, vysvětluje ředitel David Nejedlo. V budoucnu by se zoo ráda zapojila do chovu ohrožených tygrů ussurijských, pro které plánuje vystavět výběh v nové části zahrady, v tzv. Údolí ohrožené divočiny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Žádost o důchod s detektivní zápletkou - šetření až do složek StB

16:46 Ombudsman: Žádost o důchod s detektivní zápletkou - šetření až do složek StB

Šetření v případě českého seniora žijícího v USA se změnilo v pátrání po důkazech, které by České sp…