Zoo Ostrava: Vzácné pozorování plachého tvora

05.06.2022 15:06 | Tisková zpráva

V přírodním areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava se podařilo zachytit na video plachého hryzce vodního – našeho největšího hraboše. Kromě vodních biotopů obsazuje tento hlodavec i suchá stanoviště.

Zoo Ostrava: Vzácné pozorování plachého tvora
Foto: zoo-ostrava.cz
Popisek: ZOO Ostrava - logo

Tak skrytě žijícího tvora, jakým je náš největší zástupce čeledi hrabošovití (vyjma nepůvodní ondatry) se podaří pozorovat jen málokdy. 

Anketa

Je Stepan Bandera hrdina?

1%
97%
hlasovalo: 20634 lidí
A jen velmi zřídka se podaří tohoto hlodavce natočit na video. Hryzci sice nejsou v naší přírodě vzácní, ale většinou můžeme pozorovat pouze výsledky jeho „práce“. Ve vodních biotopech, jako například v naší zoo, jsou to okousané zelené části rostlin. Část populace hryzců však může natrvalo obsadit zahrady a sady, kde z nich pak sadaři nemají radost. K jejich potravě zde patří mimo jiné i kořeny mladých jabloní a dalších ovocných stromů, které pak nemají šanci přežít. Jedná se však spíše o výjimečné situace. Vodní populace jsou prakticky neškodné. V mnoha částech Evropy jsou hryzci naopak vysoce ohroženým druhem z důvodu predace nepůvodním norkem americkým, v evropské přírodě velmi nežádoucím druhem. Hryzci se rozmnožují 2–3x do roka a ve vrhu bývá většinou 4–6 mláďat. Zatímco hraboši polní dosahují váhy maximálně 40 gramů, hryzci vodní váží až 180 gramů.

Video zachycuje hryzce vodního v jedné z tůní v Zoo Ostrava. Na záběrech je vidět i užovka obojková, která se v zoo také přirozeně vyskytuje. Hryzce však neloví. Jeho přirozenými predátory jsou hlavně sovy a draví ptáci, například poštolky. Z pozemních šelem pak lasice hranostaj, kuna či liška.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Kde chce vzít ministerstvo obrany peníze na další zbrojení ?

Vláda ČR stále více zadlužuje další generace. Prioritou ministerstva obrany je přesto navýšení jejího rozpočtu na 2 % HDP, což znamená nárůst o několik desítek miliard Kč. Kde chcete získat požadované finance ? Neměly by být požadované finance určeny raději pro jiné resorty ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo kultury: Muzea v přírodě zahajují adventní a vánoční pořady

9:50 Ministerstvo kultury: Muzea v přírodě zahajují adventní a vánoční pořady

Už o tomto víkendu začínají ve dvou muzeích, spadajících pod Národní muzeum v přírodě, adventní a vá…