Zoo Plzeň: Křtiny zebry bezhřívé

30.05.2023 7:05 | Tisková zpráva

V roce 2020 začala plzeňská zoo chovat v rámci spolupráce zejména českých a slovenských zoo ohroženou zebru bezhřívou. Název této formy vznikl od jevu, kdy ve 2-3 letech se hříva dospívajících zeber zredukuje, u samců může až vymizet.

Zoo Plzeň: Křtiny zebry bezhřívé
Foto: Zoo Plzeň
Popisek: Zoo Plzeň

Pouze 11 evropských zoo chová kolem 40 těchto zeber! V současnosti jde podle dostupných informací o nejohroženější poddruh zebry stepní, kde populace v národních parcích nepřesahuje 300 kusů.
Mláďata se v Plzni narodila v roce 2021 i 2022, ale nebyla odchována; letošní dvě samice jsou tak prvním odchovem zeber bezhřívých v Plzni!
Samice pracovně pojmenovaná Tanisha (ve svahilštině znamená narozená v pondělí) se narodila 16.1. 2023.
Matka osmnáctiletá Tosia narozená v Chorzově, otec čtrnáctiletý Kim narozený ve Dvoře Králové, který v prosinci odjel do dánského Givskudu.

Další samice, chovateli nazývaná Embimbi (v jazyce Sierra Leone „dobrou doc“) přišla na svět 27.3.
Matka čtrnáctiletá Etosha narozená ve Wroclavi, otec Kim.

V nedávné době byl dovezen z pražské zoo nový hřebec a 2 klisny (Haidar, Pia a Pora). Obě skupiny se zatím ve výběhu střídají.

Zebry jsou v Plzni chovány od roku 1974 a množí se od roku 1977. Dlouhé roky byl chován poddruh zebry stepní - zebra Chapmanova (odchov řady desítek mláďat). Dalších asi 25 potomků zde měl i jiný poddruh zebry stepní, zebra Böhmova. Současnými spoluobyvateli zeber v africkém výběhu jsou pštrosi dvouprstí, perličky a antilopy vodušky červené (lečve).

Kmotrou jednoho z mláďat – Embimbi - se 24.5. 2023 stala paní starostka městského obvodu Plzeň 1 Ing. Ivana Bubeníčková.

reklama

autor: Tisková zpráva

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Bobr – škůdce, nebo pomocník?

7:46 AOPK ČR: Bobr – škůdce, nebo pomocník?

Fascinující svět bobřích mokřadů je k vidění v novém dokumentárním filmu.