Zoo Plzeň Plzeňská má sedm mláďat tučňáků Humboldtových

16.09.2019 15:25

Letošní jarní hnízdění tučňáků Humboldtových v Zoologické a botanické zahradě města Plzně přineslo sedm nových mláďat. Dva mladé tučňáky pokřtil se svojí rodinou první náměstek primátora města Plzně Roman Zarzycký. Vybrali pro ně jméno Vlasta a Mazlík.

Zoo Plzeň Plzeňská má sedm mláďat tučňáků Humboldtových
Foto: Zoo Plzeň
Popisek: Zoo Plzeň
reklama

Plzeňská zoologická zahrada chová tučňáky Humboldtovy od roku 1997. Množí je od roku 1999. Nejprve přijely dva páry z Frankfurtu, poté pár z Prahy a později tři samice ze Zlína. Vylíhlo se zde již skoro 200 mláďat tučňáků Humboldtových. Tučňáci hnízdí v párech, každý je schopný na jaře i na podzim odchovat dvě mláďata po inkubaci kolem 40 dní.

„V České republice chovají tento jihoamerický druh v rámci Evropského záchovného programu čtyři zoo, ústecká potom afrického tučňáka brýlového. V Evropě jej chová okolo 140 institucí. V Plzni patří tučňáci mezi nejoblíbenější chované druhy,“ vysvětlil mluvčí plzeňské zoologické zahrady Martin Vobruba.

Plzeňská zoo pro tučňáky upravila v roce 2018 jejich expozici v průchozí voliéru. Úprava umožnila i chov dalších ptáků – kachen, labutí apod. Mláďata tučňáků se do přepeření liší od dospělých jedinců jednodušší kresbou, nemají na břiše černou elipsu a nad okem bílý pruh.

Tučňáci Humboldtovi v plzeňské zoo

„Potravou tučňáků jsou v Plzni hlavně sledi. Krmení je denně rozděleno nadvakrát. Každý pták v průměru sní denně 10 ryb, což je přibližně 1 kilogram. V době hnízdění a krmení mladých je to až dvojnásobek,“ dodal Martin Vobruba.

Tučňáci obývají v 17 druzích pobřeží a ostrovy jižní polokoule, od Antarktidy přes Austrálii, Ameriku a Afriku zasahují až na Galapágy. Nežijí však v Arktidě a také nemají nic společného se současným Madagaskarem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže: Převzetí skupiny AERO neohrozí hospodářskou soutěž

22:11 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže: Převzetí skupiny AERO neohrozí hospodářskou soutěž

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil svým rozhodnutím z 19. října 2020 soutěžiteli AERO Inve…