Ztráty a nálezy v pražské MHD v roce 2015

09.01.2016 8:21

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) evidoval vloni celkem 4 746 ztracených předmětů, z toho cestu zpět ke svému majiteli našla zhruba třetina. Počet zapomnětlivců se přitom každým rokem zvyšuje.

Ztráty a nálezy v pražské MHD v roce 2015
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Dopravního podniku hlavního města Prahy

Umění, živá zvířata, ale i kanystr s naftou nebo tyče na ohňovou show. To vše Pražané v loňském roce zapomněli v pražských dopravních prostředcích.

Na širokou škálu kuriózních ztrát a nálezů narážejí zaměstnanci pražského Dopravního podniku. Dámský šperk, láhev s vodou nebo karimatka se řadí k předmětům, které se ztrácejí či zapomínají vcelku běžně. Mezi kuriozity, které se hledaly v loňském roce, však například patří: krokoměr, přebalovací pult, tiskárna, mixér, kadeřnická kulma, stroj na mytí oken, naslouchátko, koloběžka, housle, hrábě, dřevěný samopal, zlatý snubní prsten, francouzské hole, polštář, model letadla, kniha 990 otázek a odpovědí, krabice s vánočními ozdobami, taška s adventním věncem, advokátní talár, sesterská uniforma, kostým kostlivce, batoh s divadelním kostýmem, tyče na ohňovou show, kyblík s barvou, láhev s olejem či láhev se slivovicí s nápisem „Karlovi k narozeninám“. Ze zvířecí říše bylo zastoupení následující: rybky v igelitových pytlících, zapomenutá klec s potkanem nebo do svetru oděný jezevčík.

„Cestující v loňském roce zapomněli v metru řadu cenných i zajímavých věcí, včetně například desek s drahými obrazy, hrábí, přebalovacího pultu či malířského stojanu. O hodnotnější předměty se zpravidla majitel brzy přihlásí,“ uvedla Věra Nováková, vedoucí odd. Telefonické informace.

Pražané podle evidence Dopravního podniku zapomínají stále častěji. Z počtu 4 746 ztracených věcí v roce 2015 se jich podařilo dohledat 1 704. V roce 2014 bylo ztrát přesně o tisícovku méně, nálezů pak 1 206. V roce 2013 DPP evidoval 2 511 ztrát, z nichž 978 předmětů bylo nalezeno. Všechny nevyzvednuté ztráty a nálezy se sváží do kanceláře Ztrát a nálezů v ulici Karolíny Světlé 5 na Praze 1.

Co dělat v případě ztráty věci v MHD?

Nahlášení ztráty – V případě ztráty v prostředcích MHD mohou cestující volat na informační linku 296 19 18 17, kde se po získání podrobnějších informací pracovník linky spojí s dispečerským pracovištěm, které informuje řidiče konkrétní linky. Pokud je věc dohledána, cestujícímu je sděleno, kdy a kde si může ztracenou věc vyzvednout.

Nahlášení ztráty v následujících dnech – Pokud cestující ztrátu nahlásí později, pracovník informační linky doporučí ztrátci obrátit se na kancelář Ztrát a nálezů, ulice Karolíny Světlé 5, Praha 1.

Ztráty a nálezy, u kterých je prokazatelně znám vlastník (např. OP, VZP kartička, knížka z knihovny, platební karta atd.) se předávají do Centrální podatelny Sokolovská 217, Praha 9, která následně vyřizuje předání vlastníkovi.  

Nevyzvednuté ztráty a nálezy, u kterých není možná identifikace vlastníka, se sváží do kanceláře Ztrát a nálezů v ulici Karolíny Světlé 5, Praha 1, tel. č. 224 235 085. Otevírací doba: po a st 8 – 17:30, út a čt 8 – 16, pá 8 – 14, polední přestávka 12:00 – 12:30.  

Co dělat v případě nálezu?

Pokud cestující nalezne ztracenou věc v prostředcích MHD, je nejlepší odevzdat předmět přímo řidiči autobusu či tramvaje, popřípadě v metru dozorčímu stanice, či v podatelně DPP.

Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost

Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s. je největším dopravcem zajišťujícím městskou hromadnou dopravu v České republice. Obsluhuje celkem 148 autobusových linek, dále 22 denních a 9 nočních tramvajových linek a 3 linky metra. K 1. 1. 2015 bylo ve vlastnictví společnosti 1 194 autobusů, 922 tramvajových vozů a 730 vozidel metra. Společnost ročně přepraví více než miliardu osob a ujede cca 167 000 000 kilometrů. Podnik má k 1. 1. 2015 celkem 10 799 zaměstnanců, z toho 4 191 tvoří řidiči MHD. Jediným akcionářem Dopravního podniku je hlavní město Praha, množství dopravních spojů a zadání pro jízdní řády v Praze určuje společnost ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy). Více informací o Dopravním podniku naleznete rovněž na http://www.dpp.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Muzeum romské kultury: Návrat důstojnosti pietnímu místu v Letech

22:11 Muzeum romské kultury: Návrat důstojnosti pietnímu místu v Letech

Muzeum romské kultury, s.p.o. ve spolupráci s Romea o.p.s. pořádá v pátek 2. 3. 2018 od 13 hodin ve …