Na jaře letošního roku byl v rámci balíčku krizových zákonů, které upravovaly mnohá mimořádná opatření v souvislosti s epidemií nového koronaviru, přijat také zákon týkající se divadelních a filmových představení, koncertů, pohybové a taneční produkce, kulturních festivalů či přehlídek. Jeho cílem bylo zmírnění dopadů krize na kulturu a zabránění případných krachů pořadatelů nejrůznějších akcí. „Tento právní předpis obsahuje takzvanou ochrannou dobu, během které je odložena povinnost pořadatele vrátit uhrazené vstupné za zrušenou akci. Pokud se tedy pořadatel rozhodne vystavovat poukazy, nemůže zákazník žádat okamžité vrácení vstupného,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a dodává: „Poukazy jsou platné po dobu trvání ochranné doby a musejí být minimálně v hodnotě uhrazeného vstupného.“
Zákon se však v závěru října dočkal změny. Parlament ve stavu legislativní nouze rozhodl, že pořadatelé zrušených kulturních akcí mohou odložit vrácení vstupného až do podzimu roku 2022. Došlo tedy k podstatnému prodloužení původní ochranné doby z konce října 2021 o jeden rok. Novelizován je rovněž časový rozsah akcí, na něž se zákon vztahuje. Nově se týká všech kulturních akcí, které se měly či mají konat až do konce září 2021.
„Zákazníci, kteří si tedy zakoupili vstupenky na kulturní akce s původním termínem konání do 30. září 2021, mohou pořadatele těchto akcí požádat až do 31. prosince 2021 o vydání poukazu na jinou kulturní akci. Uplatnit poukaz pak mohou na akce s termínem konání do 31. října 2022. Pokud toho nevyužijí, mají následně nárok na vrácení peněz, a to do 14 dnů od skončení ochranné doby,“ vysvětluje Eduarda Hekšová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Tisková zpráva
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

16:14 Správa železnic: Poradenský tým pro vysokorychlostní PPP projekt je kompletní
Správa železnic dnes oznámila, že skončil výběr všech odborných poradců pro PPP projekt vysokorychlo…
- 11:14 ČEZ: Třeboradický „kotel poslední záchrany“ výrobcem teplé vody pro Prahu
- 7:33 Vězeňská služba: Dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi II
- 20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
- 16:14 ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %
- 11:14 Finanční správa se soustředí na stovky milionů nepřiznaných tržeb e-shopů