dTest: Jak nebýt vyhledatelný na Googlu

15.06.2018 22:16

Nepřejete si, aby o vás při vyhledávání na Googlu šlo nalézt citlivé údaje a soukromé informace? Můžete jej o to požádat a Google vaši žádost musí zvážit, v některých případech je dokonce povinen vyhovět. Přečtěte si informace a rady dánské spotřebitelské organizace Forbrugerradet Taenk.

dTest: Jak nebýt vyhledatelný na Googlu
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo
reklama

Zkoušeli jste někdy někoho vyhledat na internetu? Podařilo se vám to? Překvapivě se o mnoha lidech dozvíte ledacos a po jiných neobjevíte ani stopu. Ti druzí nemusejí být sítí nepolíbeni, naopak – nejspíše vědí, jak si uchovat soukromí.

Evropský soudní dvůr rozhodl, že v některých případech můžete požádat o vymazání svých údajů z vyhledávače Google. Verdikt se zakládá na pravidlech ochrany osobních údajů unie, která určují způsob, jakým mají veřejné instituce i soukromé společnosti zacházet se soukromými informacemi.

Chcete-li této možnosti využít, musíte o to Google požádat, a platí to i pro ostatní internetové vyhledavače jako Yahoo nebo Bing. V žádosti můžete poukázat na konkrétní odkaz či informaci, kterou si nepřejete ve vyhledávání šířit, a na důvody ke svému rozhodnutí. Online formulář Googlu najdete ZDE, ale dostanete se k němu i jednoduchým zadáním Odstranění informací z Googlu.

Evropský soudní dvůr upozorňuje také na důležitost svobody vyjadřování a práva na informace, která jsou zvažována při rozhodování o vymazání informací o konkrétních osobách. Snáze se například domůžete vymazání údajů o vyšetřováních a soudních přelíčeních z minulosti než těch, která právě probíhají. Nechcete-li, aby se ostatní přes vyhledavač dostali k vašim příspěvkům v diskuzích, nebudete to mít tak jednoduché. Pokud vyhledavač přece jen vašemu přání vyhoví, na stránkách nebo sítích, na kterých jste je zveřejnili, přesto zůstanou.

Veškeré informace o vymazávání z výsledků vyhledávání a způsobech jejich posuzování na Googlu naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ZP MV ČR loni vynaložila přes 2,6 miliardy na léčbu pacientů s nemocemi srdce

18:47 ZP MV ČR loni vynaložila přes 2,6 miliardy na léčbu pacientů s nemocemi srdce

Srdce je nejdůležitější sval lidského těla. Za průměrný lidský život zvládne celkem 2,5 miliardy úde…