dTest: Jak postupovat při výběru nového tarifu či operátora

20.11.2017 7:31

Blíží se ke konci váš závazek u mobilního operátora, jste nespokojení s cenou či kvalitou služeb? Nebo máte jen chuť vyzkoušet, jak to chodí u jiného poskytovatele telekomunikačních služeb? Připravili jsme pro vás podrobný návod, jak nejlépe postupovat při změně operátora, aby se váš nový závazek neproměnil v nechtěnou telekomunikační noční můru.

dTest: Jak postupovat při výběru nového tarifu či operátora
Foto: dTest
Popisek: dTest

Český telekomunikační trh není pro běžného spotřebitele zrovna přátelským územím. Existuje zde nepřeberné množství nejrůznějších tarifů od více než stovky poskytovatelů telekomunikačních služeb, jejichž obchodní podmínky již zamotaly hlavu nejen řadě zákazníků, ale i některým právníkům. Jak tedy vyváznout z této nepřehledné džungle a najít tarif, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám? Je třeba vzít do hrsti selský rozum a postupovat s náležitou obezřetností.

Předtím, než se začnete poohlížet po novém operátorovi, je vhodné udělat si nejprve ucelený přehled vašich měsíčních výdajů za telekomunikační služby a zjistit si, kolik minut za měsíc průměrně provoláte. Provolané minuty je pak dobré dále rozdělit na volání do vlastní sítě a do sítí ostatních. Operátoři totiž v rámci svých tarifů často nabízí volání do vlastní sítě za zvýhodněnou sazbu nebo dokonce zcela zdarma. Stejný postup platí také ohledně odeslaných sms. Používáte-li internet v mobilu, zohledněte také to, zda svůj stávající měsíční objem dat obvykle přečerpáte, nebo je pro vás dostačující. Všechny výše uvedené informace snadno najdete ve svém měsíčním vyúčtování služeb.

Jakmile si ujasníte, co od nového tarifu či operátora přesně požadujete, můžete se pustit do hledání svého vysněného tarifu. V současnosti jsou na internetu k dispozici nejrůznější srovnávače tarifů, které vám na základě zadaných parametrů vyberou na míru ten nejvhodnější tarif. Vyzkoušet můžete i náš srovnávač mobilních tarifů dostupný ZDE, který kromě srovnání cen a parametrů tarifů upozorňuje též na problematická znění obchodních podmínek. Ty totiž mohou obsahovat nejrůznější úskalí, se kterými je vhodné se před uzavřením smlouvy seznámit. Velmi důležité je například vědět, zda se jedná o smlouvu na dobu určitou, či neurčitou, nebo zda operátor účtuje svým zákazníkům v souvislosti s poskytováním služeb nějaké další poplatky. V případě smlouvy na dobu určitou si určitě zjistěte také výši sankce za její předčasné ukončení.

V okamžiku, kdy jste si již mezi tarify vybrali svého favorita, je důležité zkontrolovat, jakou tarifikací daný operátor účtuje svým zákazníkům hovory. Tento zdánlivě nepodstatný detail vás totiž může při zhlédnutí prvního vyúčtování připravit o úsměv. Pokud totiž operátor používá tarifikaci 60+60, pak vám účtuje každou započatou minutu hovoru jako celou. To může velmi rychle vést k vyčerpání veškerých volných minut, které v rámci tarifu získáte. Tarifikace 1+1, tedy účtování vašich hovorů pouze po vteřinách, které skutečně provoláte, bohužel není příliš obvyklá. Nejčastěji se setkáte s tarifikací 60+1, což znamená, že zaplatíte vždy za celou první minutu hovoru, i pokud je váš hovor kratší, a následně je hovor již účtován po jednotlivých vteřinách.

Pokud s novým tarifem měníte zároveň i svého operátora, je vhodné si předem zjistit, jaké pokrytí nabízí daný operátor v místě vašeho bydliště, zaměstnání nebo jiných míst, kde se často pohybujete. Za tímto účelem můžete využít například Mapu pokrytí, kterou na svých internetových stránkách zpřístupňuje Český telekomunikační úřad (ZDE). Nevěříte-li zprostředkovaným údajům, můžete si pokrytí vyzkoušet v praxi sami, a to například zakoupením předplacené karty nebo vypůjčením SIM karty daného operátora, kterou vyzkoušíte na místech, kde telefon obvykle využíváte. Zjistíte tak, zda vám dané pokrytí umožňuje používat mobilní služby dle vašich potřeb.

Pokud všechny pokusy dopadly podle vašich představ a neodradilo vás ani konkrétní znění smluvních podmínek nového tarifu, máte už téměř vyhráno. Máte-li však uzavřenou smlouvu na dobu určitou, kterou plánujete kvůli novému tarifu předčasně ukončit, čeká vás ještě pár kroků. Nahlédněte do obchodních podmínek vašeho stávajícího operátora a zjistěte, jak dlouhou výpovědní dobu máte (nově nesmí překročit délku 30 dní). A také si spočítejte, jakou sankci za předčasné ukončení této smlouvy zaplatíte. Výše sankce nesmí překročit 1/5 součtu měsíčních paušálů zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy. V případě, že by spočítaná částka měla převýšit úspory plynoucí z nového tarifu, doporučujeme s jeho změnou vyčkat až po skončení daného smluvního období, nebo případně do chvíle, kdy operátor přistoupí k jakékoliv změně obchodních podmínek. V takovém případě totiž zákon nově poskytuje spotřebitelům možnost odstoupit od smlouvy s operátorem bez sankce.

Pro přenos čísla k novému operátorovi pak musíte nejprve požádat vašeho původního operátora o takzvaný kód ČVOP (Číslo Výpovědi Opouštěného Poskytovatele), jež slouží v procesu přenosu čísla jako váš identifikátor. Kód je platný po dobu 60 dnů, během nichž si musíte s novým operátorem sjednat datum přenesení čísla a konkrétní parametry tarifu. Nový operátor pak s vaším stávajícím operátorem vyřídí přenos čísla, což nesmí trvat déle než 10 dní. V tomto období stále můžete používat vaše číslo bez jakýchkoliv omezení. Samotný technický přenos čísla pak probíhá vždy od půlnoci do šesti hodin ráno, přičemž během těchto šesti hodin není vaše číslo dostupné a lze z něj kontaktovat pouze tísňovou linku 112. O plánovaném zahájení samotného technického přenosu vás bude operátor vždy dopředu informovat.

Pokud po čase zjistíte, že vám ani nový tarif či operátor zcela nevyhovuje, nebojte se dát svou nespokojenost najevo. V případě, že vám ani tak operátor nevyhoví, rozhodně nemusíte zoufat. Jak již bylo uvedeno výše, nově můžete od smlouvy s mobilním operátorem bez sankce odstoupit při jakékoliv změně jeho obchodních podmínek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká obchodní inspekce kontrolovala mixéry smoothie, většina byla v pořádku

19:27 Česká obchodní inspekce kontrolovala mixéry smoothie, většina byla v pořádku

Česká obchodní inspekce se zaměřila na kontroly mixerů pro smoothie, které jsou u spotřebitelů velic…