dTest: Výrobci stále produkují přeslazené potraviny

18.07.2018 21:39

Různí výrobci často používají výrazně více cukru, než by bylo k dosažení kýžené chutě nutné. Spotřebitelská organizace Consumentenbond vyzvala nizozemskou vládu, aby regulovala množství cukru v potravinách.

dTest: Výrobci stále produkují přeslazené potraviny
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

Holandští kolegové sestavili denní jídelníček z výrobků, které jsou prezentovány jako zdravé. U podobných produktů pak srovnali množství obsaženého cukru a zjistili, že rozdíly jsou ohromné. Kávový nápoj v prášku nebo cereální tyčinka měly dvaapůlkrát více cukru než stejné výrobky od jiné společnosti. V případě omáčky teriyaki zjistili dokonce čtyřnásobný rozdíl.

Světová zdravotnická organizace doporučuje konzumaci maximálně 50 g cukru pro ženy a 60 g pro muže na den. Kdyby však spotřebitel volil vždy zboží z nejnižším obsahem cukru, stejně by se dostal na průměrných 67 g denně. Kdo by sáhl po slazenějších variantách, dostal by se nejméně na 160 g, což odpovídá takřka 40 kostkám cukru.

Consumentenbond se společně s nizozemskou nadací pro diabetický výzkum, nadací pro kardiologický výzkum a nadací pro léčbu ledvinových chorob již několik let snaží o snížení množství cukru, soli a nasycených mastných kyselin v potravinách. Vláda a výrobci v roce 2014 uzavřeli dohodu o zlepšení složení potravin, pojednávající o omezení cukru, nasycených tuků a soli, ale zatím domluvené změny zavedly jen konzervárenství a mlékárny.

Ostatní odvětví však doposud nepodnikla nic. Výzkumy nizozemského národního ústavu pro veřejné zdraví a životní prostředí však nedávno znovu potvrdily, že se v potravinářském průmyslu stále nadměrně sladí a solí. Proto se zmíněné organizace obrátily na předsedu vlády s požadavkem, aby obsah soli a cukru regulovala vláda příslušnými legislativními kroky a trvala na plnění dohody z roku 2014.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SZPI: Inspekce zakázala prostředek na hubnutí s 20x nižším obsahem vitamínu

18:48 SZPI: Inspekce zakázala prostředek na hubnutí s 20x nižším obsahem vitamínu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti GOLDIM spol. s r.o., aby nepr…