Windows 8 prohrávají boj se staršími sedmičkami

17.04.2013 10:15 | Zprávy

Téměř půl roku po uvedení na trh volí dobrovolně operační systém Windows 8 pouze 6 % uživatelů, zatímco zbývajících 94 % žádá předchozí Windows 7. Tato statistika vyplývá z prodejů společnosti Gigacomputer, prodejce IT techniky s 16 pobočkami po celé ČR. Nová Windows přitom neplní svůj úkol ani na poli tabletů, kde chtějí konkurovat iPadu a systému Android.

Windows 8 prohrávají boj se staršími sedmičkami
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

Příchod Windows 7 přijali uživatelé s nadšením a po prodejně méně úspěšných Windows Vista začali po dlouhých letech opouštět Windows XP. Nejnovější operační systém Microsoftu Windows 8 však na tento úspěch nenavázal a po necelých šesti měsících se potvrzuje trend, o kterém se spekulovalo již dlouho.

„Zákazníci kupující samostatný operační systém volí v drtivé většině případů osvědčená Windows 7. Statisticky to vychází na 94 % pro sedmičky a pouze 6 % pro Windows 8,“ potvrzuje Jiří Špunar ze společnosti Gigacomputer, která je významným prodejcem výpočetní techniky na českém trhu. „V případě nových počítačů a notebooků častěji sáhnou po variantě s Windows 7, kterou vyprodáváme ze skladových zásob. Ve Windows 8 postrádají zejména nabídku Start a stále si nezvykli na nové uživatelské prostředí Metro,“ dodává Špunar.

Dosavadní neúspěch potvrzují i aktuální statistiky publikované pravidelně na serveru Netmarketshare.com. Nové osmičky si prozatím ukrojily pouze 3,17 % z pomyslného koláče trhu operačních systémů. Žebříčku aktuálně vládnou Windows 7 se 44,73 %. Dosluhující Windows XP stále využívá 38,73 % uživatelů, tedy podstatně více, než nejnovější přírůstek do rodiny produktů Microsoftu. Tyto údaje se týkají stolních počítačů a notebooků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Společný úspěch tří zoologických zahrad

20:14 Zoo Ostrava: Společný úspěch tří zoologických zahrad

Vzácná mláďata dvou druhů supů, tři zoologické zahrady a jeden společný cíl. Přesně takto by se dala…