A je to tady. Poslanec ODS možná hodí vidle do církevních miliard

04.05.2012 13:51

Poslanec ODS Jan Florián ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz uvedl, že se současným návrhem zákona o církevních restitucích a odluce církve od státu má velký problém. Podpořil by zákon, v němž by nebyla finanční kompenzace. Vláda by tak mohla mít problém sehnat stojedničku poslanců pro současný návrh zákona.

A je to tady. Poslanec ODS možná hodí vidle do církevních miliard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Florián na dětském hřišti

Florián tak reagoval na dotaz, co si myslí o tom, že kardinál Miloslav Vlk napsal, že je možné zvažovat odklad vyplacení finanční kompenzace církvím a že ČSSD přišla zase s návrhem na úplné odstranění finančních kompenzací.

Vláda počítá s tím, že by 17 církvím a náboženským společnostem měl být vydán majetek v hodnotě 75 miliard korun. Kromě toho by jim stát v příštích třiceti letech vyplatil 59 miliard korun navýšených o inflaci.

Restituce bez finanční kompenzace

„Vzhledem k tomu, že se všude složitě hledají finanční prostředky, je potřeba pečlivě zvážit i tuto variantu, stejně jako tomu bylo u zrušení takzvaného ekotendru za několik desítek miliard. Česká republika musí v současné době primárně vytvářet stimuly pro růst ekonomiky, a ne utrácet peníze daňových poplatníků. Většina občanů, bez ohledu na politickou preferenci, je spíše proti schválení církevních restitucí,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz poslanec.

„Zaznívají i hlasy, že za restitucemi může být i zájem určitých skupin o lukrativní pozemky či lesy. Se zákonem v takto předložené podobě mám zásadní problém. Kompromisní, akceptovatelnou variantou, je vrácení nemovitostí církvím, to znamená budovy, farnosti, dále menší související pozemky, bez finanční kompenzace a s okamžitou odlukou církve od státu,“ dodal Florián.

Dohoda platí, říká TOP 09

K myšlence kardinála Vlka na možných odklad finančních kompenzací se vyjádřili i někteří vládní politici. „Vnímáme to jako vnitrocírkevní diskusi. My jsme také prodloužili projednávání tohoto zákona ve výborech Poslanecké sněmovny, aby byly mnohé polopravdy či nesmysly lépe vysvětleny a vyvráceny. Diskuzi vítáme, ale uzavřenou dohodu ctíme,“ sdělil ParlamentnímListům.cz předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová podobně jako Gazdík říká, že v současnosti platí uzavřené dohody. „Neumím komentovat vnitřní diskusi v jedné, i když největší ze 17 církví, s nimiž byla dohoda uzavřena. Návrh ČSSD nic neřeší, v dohodě není řešeno pouze vrácení majetku, ale i vyvázání státu z financování platů duchovních,“ dodala poslankyně.

„Je to názor pana kardinála Vlka. Trojkoalice restituce podpořila. Je věcí církve, která v rámci restitucí jedná, jaké rozhodnutí přijme. Nevím o žádné písemné změně rozhodnutí v rámci církevních restitucí, které bude parlament projednávat v červnu,“ uvedla poslankyně „peakovců“ Dagmar Navrátilová.

Předseda Ústavně-právního výboru Marek Benda, jehož výbor zákon projednává, na prohlášení Miloslava Vlka, ani ČSSD pro ParlamentníListy.cz nereagoval.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Jaký posun máte na mysli?

ODS jasně tvrdí, že přijetí eura není na pořadu dne, a že vznikne nějaké stanovisko, které je nezávazné přeci nic neznamená – tvrdí to i zástupci ODS. Není to spíš tak, že se vlk nažral a koza zůstala celá? A proč se tak moc bráníte referendu o euru? Bojíte se?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Až mrazí. Celá pravda o zdražení. „Náhoda?“

11:10 Až mrazí. Celá pravda o zdražení. „Náhoda?“

Prudký růst cen v Česku už postupně odeznívá, ale při pohledu na to, o kolik se co v Česku zdražilo …