Američan fandí Hájkovi: Racionálně uvažující lidé by s ním problém neměli

11.09.2011 21:32 | Zprávy

Celý svět si deset let od tragédie, která 11. září 2001 zasáhla newyorská „Dvojčata", připomíná památku více než dvou tisíc lidí, co při ní zahynuli. Výročí poskytuje námět k bilancování a přemýšlení. Miliony lidí si tak znovu a znovu kladou tutéž otázku: jak to bylo doopravdy?

Američan fandí Hájkovi: Racionálně uvažující lidé by s ním problém neměli
Foto: Petr Merta
Popisek: Erik Best, americký novinář

ParlamentnímListům.cz poskytl zainteresovaný pohled rodilý Američan, novinář Erik Best, který sice dlouhodobě žije a pracuje v České republice, na Spojené státy je však stále navázaný díky svým četným kontaktům a častým návštěvám.

Nic než šok

Stejně jako většina lidí, kterými newyorská tragédie otřásla, si i on přesně vybavuje, kde před deseti lety v den D byl. „Vím to naprosto přesně. V době, kdy média začala vysílat první záběry z New Yorku, jsem už byl doma. Všechno jsem sledoval v televizi, byl jsem naprosto šokován," zavzpomínal pro ParlamentníListy.cz muž, který z USA odešel do Čech krátce po Sametové revoluci. Důvod? Prý tušil, kam americká společnost a ekonomika spěje. A nemýlil se. „Americký sen? To už dnes neplatí," směje se někdejším tužbám Čechů, ale i dalších (východo)evropských národů, kteří za oceán jezdili většinou krátce po studiu, aby si vydělali a poznali svět.

Na 11. září 2001 měl Američan dlouhá léta konzistentní názor, který se ztotožňoval s tím „oficiálním". Tedy tvrzením ve stylu „chudáci Američané, stali se obětí blízkovýchodních šílenců". I přesto, že se dlouhou dobu obával připustit si jinou možnost, nakonec musel uznat, že je více než pravděpodobná.

„Nejdřív jsem tomu nechtěl věřit, ale poté, co jsem na toto téma přečetl řadu knih a postupně si utřídil názor, jsem přijal tu šílenou možnost, že vláda USA o tom útoku věděla," sdělil Best redakci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jana Šulcová

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Objednejte si řidičský průkaz do výdejního boxu

19:15 Ministerstvo dopravy: Objednejte si řidičský průkaz do výdejního boxu

Do konce roku zbývá vyměnit až 400 tisíc řidičských průkazů, kterým po deseti letech uplynula platno…