Až skončí příspěvek na bydlení, děti rozdám příbuzným, říká samoživitelka

18.01.2012 20:04 | Zprávy

PŘÍBĚH Příspěvek na bydlení, jehož délku vyplácení omezilo od tohoto roku ministerstvo práce a sociálních věcí na maximální délku sedmi let, budí v řadě těch, co ho přijímají, velké obavy. Bojí se, co bude dál – poté, co uplyne oněch sedm let.

Až skončí příspěvek na bydlení, děti rozdám příbuzným, říká samoživitelka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chudoba, ilustrační foto.

„Žiju v nepříznivé životní situaci - v manželství mi šlo o život,  a tak jsem zůstala sama se třemi dětmi. Nepatřím k nepřizpůsobivým občanům, pracuji na zkrácený úvazek, nekouřím, nepiju, z dětí mám radost.  Jen díky příspěvku na bydlení se mohu v klidu, beze strachu a existenčních obav, skromně starat o děti. Máme totiž přidělený městský byt 2+1. Odejmutím sociálního příplatku  - tedy určeného na potřeby související s výdaji pro děti, nám však z již tak napjatého rodinného rozpočtu bylo ukrojeno hodně. Co mě ale děsí ještě víc, je to, pokud nám skončí podle současného platného zákona po sedmi letech příspěvek na bydlení, rozdám zřejmě děti příbuzným a vyhledám vhodný most,“ napsala do redakce ParlamentníchListů.cz žena z Královéhradeckého kraje, která si přála však zůstat v anonymitě.

Další autentické příběhy na serveru ParlamentníListy.cz čtěte ZDE

„Je mrzuté, že máme takovéto zákony, určitě nejsem jediná samoživitelka, které připravili naši zákonodárci bezesné noci. Pokud tedy může náš případ posloužit dobré věci, k tomu, aby se politici zamysleli nad tím, co způsobují, budu jen ráda. Bohužel i média tomuto problému leckdy "nasadí korunu" - například když na konci reportáže o příspěvku na bydlení zazní věta: „A ten pobírají nepřizpůsobiví občané“,“ pokračuje ve svém svěřování se s nepříjemným životním údělem matka z malého, prý zhruba dvoutisícového města. Dodává pak, že ví, že sedm let je dlouhá doba, a může se ledacos změnit.  „Zákony i naše situace, ale je naprosto nepřijatelné, jak vůbec může tato vyhlídka nad matkami s dětmi viset,“ komentuje dále nově zavedenou praxi matka samoživitelka.

Pro upřesnění pak pro ParlamentníListy.cz rozebrala detailněji situaci, v které se nachází. Nájem v jejich bytě činí prý něco kolem 4 500 korun, 3000 korun platí zálohy za elektřinu, osm set na plyn. Náklady jen na základní bydlení tedy činí měsíčně cca 8 500 korun. Díky nízkému příjmu má povolenou výjimku na to, že nemusí platit koncesionářský poplatek za rozhlas ani televizi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Objednejte si řidičský průkaz do výdejního boxu

19:15 Ministerstvo dopravy: Objednejte si řidičský průkaz do výdejního boxu

Do konce roku zbývá vyměnit až 400 tisíc řidičských průkazů, kterým po deseti letech uplynula platno…