Chladný rozum. Ne poroučení větru dešti, radí Němcová k oteplování

13.08.2010 21:43 | Zprávy

Předsedkyně Poslanecké sněmovny a první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová nevěří teorii globálního oteplování způsobeného člověkem. Řekla to ParlamentnímListům.cz.

Chladný rozum. Ne poroučení větru dešti, radí Němcová k oteplování

"Na teorii globálního oteplení způsobeného člověkem nevěřím. Pod dnes existujícími ledovci byla nalezena lidská obydlí, takže je vidět že výkyvy teplot neovlivnil dnešní člověk. Příroda prochází nějakými cykly, které nejsou v krátkém období deseti či dvaceti let vyhodnotitelné. Navíc unikly údaje, že Mezivládní panel pro klimatické změny falšoval své zprávy. I to by nám mělo trochu otevřít oči a zachovat chladný rozum," řekla Němcová redakci.

Planeta je modrá, nikoli zelená

Předsedkyně sněmovny redakci rovněž prozradila, že mimo jiné četla i knížku prezidenta Václava Klause „Modrá, nikoli zelená planeta", která ji velmi zaujala a kterou pozorně prostudovala. Český prezident je dlouhodobým kritikem teorie o člověkem zapříčiněných změnách klimatu a často o svých pochybách hovoří i na mezinárodních fórech.

Poručíme větru, dešti

„Mně ta celá věc kolem globálního oteplování připomíná trochu komunisty, kteří chtěli poručit větru dešti. Člověk není nepřítelem přírody, je její součástí a není třeba aplikovat taková razantní opatření, která zaváděl například ministr Martin Bursík," míní Němcová.

Ta je ráda, že na ministerstvu životního prostředí je nyní Pavel Drobil z ODS, který podle ní bude dělat politiku citlivou k životnímu prostředí, která ale současně nebude omezovat hospodářský růst.

Za oteplováním je sluneční aktivita

Podle nové rusko-německé studie globální oteplování nejspíš nezavinili lidé. Podle ní byly letní teploty v Arktidě po většinu druhé poloviny dvacátého století nižší než na počátku průmyslové revoluce, kdy se v atmosféře začala vyskytovat větší koncentrace takzvaných skleníkových plynů. Analýza tak zpochybňuje přímou souvislost mezi stoupáním teploty a průmyslovými emisemi. Výsledky bádání jsou založeny na zkoumání letokruhů borovice lesní na poloostrově Kola.

Nejtepleji prý bylo na poloostrově Kola v letech 1935 až 1955. Potom začaly teploty klesat, avšak po roce 1990 znovu rostly. Badatelé poukázali na to, že právě v období od roku 1935 do 1955 byla zaznamenána maximální sluneční aktivita. Za stoupáním a klesáním průměrných teplot má být právě sluneční aktivita.Výzkum provedli odborníci z botanického ústavu na Hohenheimské univerzitě ve Stuttgartu s ruskými kolegy z Helmholtzova centra pro životní prostředí.

Klaus má velkou odvahu

Podobný názor zastává i americký klimatolog a emeritní profesor environmentálních věd na University of Virginia Fred S. Singer. "Chce to velkou odvahu vystoupit proti převažujícímu názoru způsobem, jakým to dělá Václav Klaus. Kolem globálního oteplování nastoupil stádní instinkt odpůrců ekonomického růstu, zastánců kontroly života lidí, vědců sváděných výzkumnými granty, mezinárodních byrokratů a všech, kteří profitují z obav o vývoj klimatu. Příroda ukáže, že se mýlili," uvedl před časem Singer.

Více čtěte:

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Kdo seje vítr, sklidí bouři

Vážená paní Pekarová, nemyslíte, že "nešťastná vyjádření" používá soustavně pětikoaliční vláda vůči svým občanům, kteří mají výhrady ke způsobu jejího vládnutí a nazývá je dezoláty a proruskými živly? Je to skutečně slušné a s respektem k odlišným názorům? Zdravím a doufám v odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

APAS: V Česku chybí finance na řešení závislostí, navrhujeme posílit financování prevence na miliardu

16:08 APAS: V Česku chybí finance na řešení závislostí, navrhujeme posílit financování prevence na miliardu

Česko zaostává v řešení problematiky závislostí. Na vině je nedostatek peněz na prevenci. Asociace p…