Čunek volil knížete, ale věří: Lidé nejsou tak hloupí, aby volili Kalouskovu stranu

02.02.2013 7:05

ROZHOVOR Voliči snad nejsou tak hloupí, aby v řádných či předčasných volbách do Poslanecké sněmovny volili TOP 09 kvůli Karlu Schwarzenbergovi. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to řekl senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL). Řeč byla také o Miloši Zemanovi a jeho výroku směrem k Romům: „Kdo nepracuje, ať nejí“. Podle Čunka jde o komunistické tvrzení a překroucená slova z Bible.

Čunek volil knížete, ale věří: Lidé nejsou tak hloupí, aby volili Kalouskovu stranu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Čunek

Miroslav Kalousek nedávno řekl, že by se Karel Schwarzenberg mohl stát příštím premiérem. Voličská podpora TOP 09 se navíc v průběhu prezidentské volby téměř zdvojnásobila na 16 procent. Máte obavy z toho, že by mohl ministr financí znovu využít popularity Karla Schwarzenberga pro volby do Poslanecké sněmovny?

Já se domnívám, že volba Karla Schwarzenberga byla volba jeho osobnosti, nikoliv volba strany, kterou v zásadě ani neřídí.

Dobře. Pokud by ale nyní došlo na mimořádné volby, mohla by z nich s ohledem na růst preferencí těžit i TOP 09 spolu s Miroslavem Kalouskem. Měly by být tedy předčasné volby teď, kdy je TOP 09 takříkajíc při síle?

Já si nemyslím, že je TOP 09 při síle. Jsem přesvědčen, že lidé zase tak hloupí nejsou. Něco jiného je TOP 09 a něco jiného je Karel Schwarzenberg. TOP 09 je projekt Miroslava Kalouska a věřím, že lidé tento rozdíl celkem chápou. Tento rozdíl by se nakonec ukázal i ve volbách do Poslanecké sněmovny a já jsem přesvědčen, že právě z tohoto důvodu TOP 09 zájem na předčasných volbách nemá.

Obecně je známo, že nejste příliš nakloněn Miroslavu Kalouskovi. V přímé volbě jste podpořil Karla Schwarzenberga navzdory tomu, že financoval soukromý audit vašeho majetku. Znamená to, že jste ho vzal nakonec na milost?

S těmi osobními záležitostmi je to trošku jinak. U Miroslava Kalouska nemám rád především styl jeho politiky založený na moci peněz. Co se týče auditu pana Schwarzenberga, ano, určitě mě osobně pan Schwarzenberg naštval víc než Miloš Zeman, nicméně každý z nás musel přemýšlet, co je v rámci prezidentské volby pro naši zemi lepší. A já i přes ten osobní osten vůči Karlu Schwarzenbergovi, jsem zvážil, že jeho volba pro náš stát by mohla být větším přínosem, než volba Miloše Zemana.

Jak se díváte na fakt, že řada médií se jasně přiklonila na stranu Karla Schwarzenberga a byla proti Miloši Zemanovi? Co si vlastně myslíte o nezávislosti českých médií, se kterými máte i vy negativní zkušenosti?

Musím říct, že oba dva aktéry a většinu protagonistů české politiky znám, takže já se nerozhoduji podle médií, ale podle toho, jak toho konkrétního člověka znám. Co se  týká nezávislosti médií- je naprosto iluzorní záležitost si u nás myslet, že jsou nezávislá. Nevěřím v nezávislost v tomto ohledu, ale najdou se i mezi některými médii a novináři výjimky, které alespoň někdy nezávislí jsou.

Nový český prezident se prezentuje jako muž z lidu. Je vám to sympatické?

Každý má svůj styl. Důvod, proč jsem nevolil Miloše Zemana, byl především fakt, že on stále obhajuje opoziční smlouvu, kterou já pokládám za základ destrukce demokracie v České republice, propletení mafiánů a kmotrů s politikou, odbourání kontroly. To, že obhajuje opoziční smlouvu mi na něm vadí daleko víc, než to, že se prezentuje tak, že pije becherovku a jí bůček.

Miloš Zeman nedávno uvedl na adresu Romů: „Kdo nepracuje, ať nejí.“ Souhlasíte s tímto výrokem?

Tento výrok je komunistický a hloupý. Navíc jde o pokroucení výroku, který vychází z Bible a který zní: „Kdo nechce pracovat, ať nejí“. A to je zásadní rozdíl. To znamená, že já výrok: „Kdo nepracuje, ať nejí", neuznávám, protože jde o nepravdivé a zavádějící tvrzení. Když je někdo nemocný, tak nemůže pracovat, ale týká se ho to taky, tedy kdo nepracuje, ať už je nemocný, slabý atd., tak ten by neměl jíst? To je přeci hloupost. Naštěstí se naše společnost podle výroku Miloše Zemana neřídí. Já osobně podporuji to biblické tvrzení.

Čím by podle vás mohl Miloš Zeman jako prezident přispět k řešení romské problematiky?

Prezident nemůže v této věci udělat v zásadě téměř nic, takže jde jen o předvolební pohled. Já si nepamatuju, že by vláda Miloše Zemana nějakým zásadním způsobem řešila romskou problematiku, takže z tohoto pohledu si myslím, že Miloš Zeman ani této problematice nerozumí. Musí se to řešit komplexně. Je důležité vůbec zahájit debatu především ve vládě, aby se začalo s Romy komplexně pracovat a začal se tento problém řešit.

Máte nějaký vzkaz pro všechny ty, kteří teď protestují proti zvolení Miloše Zemana prezidentem?

Miloš Zeman byl naprosto právoplatně zvolen. Já ho jako hlavu státu budu respektovat a budu doufat, že nás příjemně překvapí. Měli bychom proto všichni držet našemu prezidentovi palce, aby tu éru prezidentů, kteří jsou voleni v přímé volbě, zahájil dobře. Já bych tomu byl také rád, protože bych, na rozdíl od Miroslava Kalouska, přímou volbu nerušil. Naopak já jsem byl asi jeden z prvních politiků, který chtěl, aby přímá volba nastala poté, co jsem viděl, jak se chovali někteří politici zejména při poslední nepřímé volbě prezidenta. Když bude Miloš Zeman dobrým prezidentem, bude to dobré pro nás pro všechny.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Kupka

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

vystoupení z EU

Jakým způsobem lze uspořádat referendum o vystoupení z EU ? děkuji

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V horečkách sháněl penicilin. Lékárny civěly. Už ho skoro měl... Pak se to ukázalo

4:44 V horečkách sháněl penicilin. Lékárny civěly. Už ho skoro měl... Pak se to ukázalo

Nedostatek antibiotik trápí značnou část Čechů. ParlamentnímListům.cz se ozval čtenář se svým příběh…