Debata hradních adeptů: Fischer vtipkoval o EU, kníže to nestihl

08.11.2012 21:30 | Zprávy

Šestice prezidentských kandidátů na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy diskutovala ve čtvrtek odpoledne o zahraniční politice a drželi se v mezích očekávání. Přemysl Sobotka se posmíval eurohujerům, Miloš Zeman chtěl do Evropské unie přijímat Rusko a Jan Fischer vtipkoval, že cokoliv je lepší, než existence Evropské unie- kromě její neexistence.

Debata hradních adeptů: Fischer vtipkoval o EU, kníže to nestihl
Foto: red
Popisek: Kandidáti na prezidenta Vladimír Franz a Miloš Zeman

„Eurohujeři dřív volali po euru, dnes nikoho neslyším,“ přisadil si prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka. Jiří Dienstbier, který kandiduje za ČSSD, namítl, že z dlouhodobého hlediska se nám euro vyplatí a Karel Schwarzenberg upozorňoval, že jsme se evropskou měnu rozhodli přijmout.

Pak se podle serveru IDNES.cz Dienstbier pustil do Jana Fischera, kterému vyčítal členství v KSČ. „Prezidentská kandidatura musí mít morální rozměr. Když člověk selhal vstupem do KSČ, může selhat jako prezident ve chvíli důležité pro osud země,“ varoval sociální demokrat. Smířlivější byl Karel Schwarzenberg, který připomněl, že někteří to ve vztahu ke KSČ měli velmi jednoduché. „Schwarzenberga v KSČ nechtěli,“ zavtipkoval prezidentský kandidát TOP 09.

Ten měl velký problém s dodržováním stanovených časových limitů, načež jej Miloš Zeman poučil, že i ty nejhlubší myšlenky se dají říkat stručně.

Jinak měl ale Zeman spíše zachmuřenou náladu, jen občas si špital s vedle sedícím Přemyslem Sobotkou. V jednu chvíli se na něj však obořil: „Přemku, nekecej mi do toho. Já ti do řeči neskákal, neskákej ani ty mně.“

Když se v závěru měli ptát kandidáti navzájem, vybral si Jan Fischer Miloše Zemana a ptal se jej, zda by zahájil přístupové rozhovory EU s Ruskem, jak navrhoval kdysi v jednom rozhovoru. „U Ruska zhruba za dvacet let nelze vyloučit vstup do Evropské unie. Je to země Solženicyna, Čechova, Čajkovského. Oddělovat Rusko od Evropy považuji za nesprávné,“ uvedl Zeman.

Jan Fischer zase vehementně obhajoval Evropskou unii: „Je jen jedna horší věc než existence EU - její neexistence,“ zkusil bonmot. Karel Schwarzenberg jej po expozé, ve kterém podpořil federalizaci EU, chtěl překonat veselou historkou ze školy, ale v časové limitu ji nestihl odvyprávět.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za horší „Plzeň“ než v Německu si můžeme sami. Pivovar vysvětlil

10:45 Za horší „Plzeň“ než v Německu si můžeme sami. Pivovar vysvětlil

„Je plzeňské pivo pro Němce odlišné oproti tomu pro Čechy?“ Právě tato otázka v posledních dnech roz…