Debata hradních adeptů: Fischer vtipkoval o EU, kníže to nestihl

08.11.2012 21:30

Šestice prezidentských kandidátů na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy diskutovala ve čtvrtek odpoledne o zahraniční politice a drželi se v mezích očekávání. Přemysl Sobotka se posmíval eurohujerům, Miloš Zeman chtěl do Evropské unie přijímat Rusko a Jan Fischer vtipkoval, že cokoliv je lepší, než existence Evropské unie- kromě její neexistence.

Debata hradních adeptů: Fischer vtipkoval o EU, kníže to nestihl
Foto: red
Popisek: Kandidáti na prezidenta Vladimír Franz a Miloš Zeman

„Eurohujeři dřív volali po euru, dnes nikoho neslyším,“ přisadil si prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka. Jiří Dienstbier, který kandiduje za ČSSD, namítl, že z dlouhodobého hlediska se nám euro vyplatí a Karel Schwarzenberg upozorňoval, že jsme se evropskou měnu rozhodli přijmout.

Pak se podle serveru IDNES.cz Dienstbier pustil do Jana Fischera, kterému vyčítal členství v KSČ. „Prezidentská kandidatura musí mít morální rozměr. Když člověk selhal vstupem do KSČ, může selhat jako prezident ve chvíli důležité pro osud země,“ varoval sociální demokrat. Smířlivější byl Karel Schwarzenberg, který připomněl, že někteří to ve vztahu ke KSČ měli velmi jednoduché. „Schwarzenberga v KSČ nechtěli,“ zavtipkoval prezidentský kandidát TOP 09.

Ten měl velký problém s dodržováním stanovených časových limitů, načež jej Miloš Zeman poučil, že i ty nejhlubší myšlenky se dají říkat stručně.

Jinak měl ale Zeman spíše zachmuřenou náladu, jen občas si špital s vedle sedícím Přemyslem Sobotkou. V jednu chvíli se na něj však obořil: „Přemku, nekecej mi do toho. Já ti do řeči neskákal, neskákej ani ty mně.“

Když se v závěru měli ptát kandidáti navzájem, vybral si Jan Fischer Miloše Zemana a ptal se jej, zda by zahájil přístupové rozhovory EU s Ruskem, jak navrhoval kdysi v jednom rozhovoru. „U Ruska zhruba za dvacet let nelze vyloučit vstup do Evropské unie. Je to země Solženicyna, Čechova, Čajkovského. Oddělovat Rusko od Evropy považuji za nesprávné,“ uvedl Zeman.

Jan Fischer zase vehementně obhajoval Evropskou unii: „Je jen jedna horší věc než existence EU - její neexistence,“ zkusil bonmot. Karel Schwarzenberg jej po expozé, ve kterém podpořil federalizaci EU, chtěl překonat veselou historkou ze školy, ale v časové limitu ji nestihl odvyprávět.

reklama

autor: jav

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Válka s Ruskem

Pořád slyšíme, jak se máme připravit na válku s Ruskem. Z čeho teze, že nás Rusko napadne pramení? Myslíte, že jsme po Ukrajině druzí na řadě? A nechrání nás naše členství v NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Propásli jste to.“ Ukrajinu čeká utrpení. Možná věčné

10:52 „Propásli jste to.“ Ukrajinu čeká utrpení. Možná věčné

Ukrajinu čekají temné časy, míní finský analytik Emil Kastehelmi. Podle něho Ukrajina příliš dlouho …