Dotované kanalizace v Česku provázení podvody. Záhadné záměny materiálu

03.12.2011 10:56

Výstavbu obecních kanalizací v Česku stále častěji provázejí podezřelé záměny potrubí a dalšího materiálu. Podle deníku Právo Státní fond životního prostředí (SFŽP), který na tyto projekty uděluje mnohamiliónové dotace, prověřuje hned několik případů.

Dotované kanalizace v Česku provázení podvody. Záhadné záměny materiálu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Zcela odlišné potrubí, než bylo původně uvedeno v projektu schváleném fondem, skončilo v zemi například při dosud probíhající výstavbě kanalizace v Kostelci na Hané.

Kostelec chce 130 milionů. Zatím nedostal nic

Projektant v projektové dokumentaci uvedl potrubí s plným žebrem, zhotovitel stavby se ale bez souhlasu fondu, tedy v podstatě načerno, nakonec rozhodl do země uložit tzv. korugované potrubí. To je v tomto případě ceníkově o zhruba 40 procent levnější a je mnohem méně kvalitní.

Na část kostelecké kanalizace mělo být podle projektu původně použito i kvalitní sklolaminátové potrubí – podle nejmenovaného zdroje Práva bylo ovšem nahrazeno levnější variantou trubek dovážených z Turecka.

SFŽP, od kterého chce Kostelec získat dotaci z evropského Fondu soudržnosti a státního rozpočtu za bezmála 130 miliónů korun, ale tuto záměnu odhalil a žádné peníze městu zatím neuvolnil.

Čtěte také:

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Tomio Okamura byl položen dotaz

nezávislost

Dobrý den, podle vás jsme nejsme politicky nezávislí, znamená to, že volby jsou u nás zbytečné? Taky tvrdíte, že je třeba, abysme byli nezávislí i ekonomicky a v zemědělství. Je to ale vůbec možné, když je naše ekonomika závislá na exportu a na německé ekonomice? A co se týče zemědělství, jak chcete...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pošťák-cizinec řval a odmítal vydat balík. Česká pošta vysvětluje

14:52 Pošťák-cizinec řval a odmítal vydat balík. Česká pošta vysvětluje

Mohou někteří zaměstnanci České pošty doručovat klientům balíky podle toho, jestli se jim chce, nebo…