Švédsko je dlouhodobě synonymem pro úspěšnou a prosperující zemi. Není tedy divu, že si ho bývalý premiér Miloš Zeman vybral v pořadu České televize Otázky Václava Moravce jako vzor pro směřování české ekonomiky. Podle něj navíc Švédsko boří mýtus, že vysoké zdanění dusí konkurenceschopnost ekonomiky.
Bývalý předseda ČSSD v té souvislosti připomněl, že průměr daňové kvóty v Evropské unii činí 40 procent, takže v české ekonomice je možnost pro její zvýšení. Po daňové reformě by složená daňová kvóta měla u nás klesnout z nynějších zhruba 35 na 33 procent, zatímco ve Švédsku dosahuje až 50 procent. Zeman je příznivcem progresivního zdanění, které kromě rozpočtové funkce plní i tu sociální, neboť snižuje rozdíly mezi nejvyšší a nejnižší příjmovou skupinou.
Podrobněji:
Zemanův recept na prosperitu: Odbornost a progresivní daň
Šmucler: My bohatí státu pomůžeme. Ne ale tomu, kde se rozhazuje
Společnost směřuje podle Zemana k podvyživené střední třídě
Zemanovi vadí, že vinou politiky nynější vlády míří Česko k symbolické hrušce s úzkou skupinou bohatých, podvyživenou střední třídou a širokou skupinou lidí s nízkými příjmy, kteří ztratili naději na lepší život. „Směřujeme k hrušce, ale já chci cibuli," uvedl expremiér. Cibule je v tomto přirovnání symbolem společnosti se silnou střední třídou.
Za nereálné považuje srovnání české a švédské ekonomiky ředitelka nezávislé poradenské společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. „Existují úplně jiné výchozí předpoklady. Švédsko je významným exportérem nerostných surovin, česká ekonomika nic srovnatelného vyvážet nemůže. Také srovnání struktur průmyslu a služeb je úplně odlišné," poukazuje pro ParlamentníListy.cz Šichtařová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník