Exmanažerka véčkařů Maršálková: Policii už nevěřím, proto hovořím

27.05.2011 12:33

Bývalá PR manažerka Věcí veřejných Alena Maršálková věřila, že policie řádně vyšetří celou aféru kolem předávání peněz uvnitř strany. Jak sama ParlamentnímListům.cz přiznala, policii dala během šestihodinového výslechu na počátku května dostatek důkazů, které mohly vyšetřování urychlit. Po bezmála dvou měsících od vypuknutí aféry má však pocit, že vše zůstalo na mrtvém bodě, a proto se rozhodla promluvit.

Exmanažerka véčkařů Maršálková: Policii už nevěřím, proto hovořím

Jak ParlamentnímListům.cz přiznala, nenachází se právě v záviděníhodné situaci. Již několik týdnů se dokonce obává o svoji bezpečnost.

"Víte, byla jsem přijatá jako PR manažerka poslaneckého klubu Věcí veřejných - tedy všech poslanců. Když 29. března aféra kolem uplácení Jaroslava Škárky a poté Kristýny Kočí vypukla, bylo mojí povinností jako manažerky celou věc řešit a zjistit, jak se situace má, abych mohla informace dál předávat novinářům. V době, kdy jsem však jela na letiště vyzvednout Jaroslava Škárku, v den, kdy kauza vyšla najevo, však Radek John svolal tiskovou konferenci, kde se už ke Škárkovi velmi nelichotivě vyjadřoval, aniž by s ním mluvil," popsala Parlamentnímlistům.cz Alena Maršálková horké dny z konce března.

SLEDOVALI jsme: peníze za mlčení ve VV a nahrávka Kočí

Vše pak, jak je již známo, nabralo velmi rychlý a dosud ne zcela přehledný spád. "Ještě v ten den jsem najednou byla od Věcí veřejných odříznutá - byl mně odpojen telefon, zrušen email, zakázaný vstup do budovy strany ve Štefánikově ulici na Smíchově. Přiznám se, že kdybych tušila, co se ten den stane, tak jsem si vzala dovolenou, odjela bych někam do Dubaje a vrátila bych se až za týden. Asi by se pak pro mě vše vyvíjelo jinak," svěřila se dál ParlamentnímListům.cz Maršálková. V současné době pracuje jako asistentka rebelující expředsedkyně poslaneckého klubu Kristýny Kočí.

Čtěte také:
Nová svědkyně promluvila o Bártových obálkách
Véčkař se hrozí. Média na nás něco vytáhnou při sjezdu

Maršálková připomněla, že v okamžiku, kdy zjistila od poslanců Škárky a Kočí, že dostali úplatek, okamžitě iniciovala to, aby vše bylo oznámeno jako trestný čin.

"Přitom ode dne, kdy jsem jela pro Jaroslava Škárku na letiště, jsem byla sledována, stejně jako on a Kristýna Kočí. Oznámila jsem to policii, ta mě poučila o zásadních bezpečnostních opatřeních, která mám učinit, a ta do současné doby dodržuji - i když se snažím najít co nejúnosnější míru. Za léta, kdy jsem pracovala jako novinářka na různých kauzách, jsem snad přece jen schopná se před určitými nebezpečími obrnit. Příjemné to však není," zdůraznila dál pro ParlamentníListy.cz Maršálková.

Tuto formu sledování označila za druh, který má spíše za úkol ji vystrašit a znejistit - je totiž lehce odhalitelné.

Proč mluví až nyní?

Na otázku, proč se rozhodla vypovídat o svých zkušenostech až nyní a nehovořila o nich hned v počátku celé nepříjemné kauzy, argumentuje Maršálková tím, že nechtěla ohrozit policejní vyšetřování, v které vkládala velké naděje a důvěru.

"Byla jsem vyslýchána šest hodin, řekla jsem všechno, co by dle mého mohlo vyšetřování pomoci, ale nyní s odstupem času vidím, že ne o vše byl asi ze strany policie a vyšetřovatelů zájem. Po dvou měsících nejsou žádné závěry, mám pocit, že vše je zastrčeno pod koberec - i proto jsem se rozhodla mluvit. Zvláštní je, že jsem však už dříve hovořila otevřeně s několika novináři o tom, že jsem o situaci informovaná jinak, než se dostávalo na veřejnost z úst Radka Johna nebo Víta Bárty, ale nebyl z jejich strany zájem," podotkla dál Maršálková.

V pátek však dostala prostor k velkému rozhovoru v Hospodářských novinách. V něm otevřeně o svém pohledu na věc i praktiky uvnitř strany popisuje. I když jde o rozhovor s řadou velmi závažných sdělení, nikdo ji prý v souvislosti s ním ze strany véčkařů nekontaktoval.

Mnozí kolegové ji prý ani nezdraví, Vít Bárta mlčí

"Víte, mrzí mě, že mě někteří bývalí kolegové ani nezdraví, nikdo z nich mi nevolá, nikdo se mě vlastně ani na nic neptal. S Vítem Bártou jsem naposledy mluvila na konci března a poté už jen jednou, kdy mě pozval na nějakou poradu do jeho bytu," uzavřela své vyjádření pro ParlamentníListy.cz Maršálková.

K aféře a novým tvrzením o údajných informacích a souvislostech s předáváním peněz uvnitř strany se ParlamentnímListům.cz vyjádřil předseda Věcí veřejných Radek John.

"I samotní redaktoři se velmi podivují nad mechanismy, jak se nejprve s původním prohlášením postupovalo, jak to týden leželo, jak se to nehlásilo... Mimochodem, přitom se to mohlo hlásit na státním zastupitelství, když Kristýna Kočí říkala na známé nahrávce: Vrchní zastupitelství je naše. Je to tak strašně děravé a účelové, že to budí jen další podezření ze zneužití Víta Bárty systémem - požádám ho o půjčku a pak jí změním v úplatek a tím ho zničím,"  připomněl John s úsměvem.

Čtěte také:
Bártovi za údajné uplácení může hrozit až pět let vězení

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Výkupné

Kolik by se mělo platit za jednoho nepřijatého migranta a komu? Kdo bude rozhodovat a kontrolovat komu a na co byly peníze přiděleny? A není tak trochu jak obchodovat s býlím masem?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

11:31 Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

Slovensko zažívá šok z atentátu na svého demokraticky zvoleného premiéra. „Je to odrazem násilného p…