Halíku, jste neznaboh. Nemluvíte za Církev, vrací Hájek úder za Klause

30.09.2011 13:28 | Zprávy

Modernistický kněz Tomáš Halík v pátečním Právu ostře napadl prezidenta republiky Václava Klause za jeho pozitivní vztah ke Katolické církvi a nepřímo i vrcholné představitele Církve v ČR včetně arcibiskupa Dominika Duky, který je znám svými přátelskými vztahy s prezidentem.

Halíku, jste neznaboh. Nemluvíte za Církev, vrací Hájek úder za Klause
Foto: hrad.cz
Popisek: Bývalý vicekancléř Václava Klause Petr Hájek ve své pracovně.

Na Halíkova prohlášení reagoval pro ParlamentníListy.cz vicekancléř prezidenta Petr Hájek a Halíkův útok odsoudili i někteří katoličtí laikové.

K tématu: Halík: Biskupové, pozor na Klause. Ochočí si vás

Ateista či buddhista Halík nereprezentuje církev

„Už delší dobu rozumím tomu, proč se v médiích vedou diskuse o tom, zda kněz Halík není ve skutečnosti ateista, buddhista či něco podobného pouze krytý kněžskou sutanou. Jako hluboce věřícího katolického laika mě urážejí některého jeho teologické závěry, s nimiž se Církev ani v Čechách rozhodně neztotožňuje," řekl ParlamentnímListům.cz Petr Hájek.

„Pan Halík reprezentuje tu část Církve, která nesnese představu, že by se stát s Církví na něčem dohodl, a za své poslání má, že všechno, čeho bylo dosaženo, boří. Nejsem si jist, jestli je pan Halík jenom skrytý ateista, ale jistý jsem si tím, že Halík je diagnóza. Jeho ambice jsou vysoce politické, nikoli duchovní, a to po celý jeho život. Pan Halík se vždy skrývá. Tentokrát je zjevné, že pod rouškou útoku na prezidenta republiky, ve skutečnosti útočí na arcibiskupa Duku. V každém případě je nutné říct, že víme i od vysokých představitelů Katolické církve, že názor, který prezentuje kněz Halík, není názorem jejich a že kněz Halík není mluvčím Katolické církve, nýbrž pouze soukromou osobou," dodal vicekancléř prezidenta Hájek.

K tématu:

Klaus: je dobře, že Církev hájí tradiční hodnoty

Prezident se ve svém projevu na svatováclavské pouti pozitivně vyjádřil o církvi jako strážkyni tradičních hodnot a apeloval na to, aby byl její hlas slyšet. Také připomenul, že konstruktivní dialog státu a církve přinesl přijatelné řešení ve věci svatovítské katedrály.

Čtěte také:

Klaus: „Pokrokáři" všeho druhu vedou stále nezakrytější útok na naše tradiční hodnoty a ctnosti

„Nehoruji pro účast církve v každodenních politických půtkách, ale přimlouvám se za jasné a zřetelné ANO-ANO, NE-NE ve veřejných střetech o hodnoty a občanské ctnosti, které jsou ohrožovány falešnými proroky takzvaného pokroku a modernismu. Říkat to nahlas je nezbytné. Vím, že tak mnozí činí. Vím, že je Benedikt XVI. za mnohé své tolik potřebné konzervativní postoje terčem nevybíravých útoků. Doba, kterou žijeme, však má tolik nebezpečných rysů, že nechat ve veřejném prostoru dominovat jen oportunistické modernisty se nakonec vymstí všem. Jsme v době, kdy je nutno riskovat i nepochopení, kdy je nutno vystavit se daleko více než dříve nepříjemným střetům, jakkoli se zdá, že v nich má druhá strana momentálně převahu, zejména mediální," řekl zde Klaus, který narážkou na „oportunistické modernisty" mohl myslet právě Halíka.

Čtěte také:

Petr Bahník: Zuřivý antiklausista Halík skandálně zneužívá kněžského povolání k dělání politiky

Podle Halíka Klaus zneužil náboženskou slavnost

Podle katolického kněze Tomáše Halíka prezident politicky zneužil náboženskou slavnost. „Před několika lety se Klaus rozčiloval nad tím, že ve veřejnoprávní televizi je dán takový prostor bohoslužbě církve, která je něčím na způsob zahrádkářského spolku - tenkrát tam totiž nekázal; pokud by si ovšem církev a její představitele ochočil, mluvil by o ní medovým jazykem," řekl ve čtvrtek Právu Halík.

Dodal, že biskupové by se měli bránit oživování rakousko-uherské „jednoty trůnu a oltáře", která se v minulosti církvi vymstila. „Naše církev se opravdu musí rozhodnout, zda bude v duchu austrokatolicismu okuřovat panovníka, který se jí snaží populisticky vlichotit, anebo zda v duchu prorocké tradice bude umět říci lidem typu Václava Klause své statečné NE, byť by tím riskovala ztrátu různých výhod a politických podpor," podotkl Halík.

Psali jsme: Klausovy teologické posudky nebudu komentovat, říká Halík

Arcibiskup Dominik Duka, který je znám velmi dobrými vztahy s prezidentem, uvedl: „Václav Klaus jako hlava státu vyjádřil ve svém projevu to, co považoval za důležité. Souhlasím s ním v tom, že církev jako relevantní součást naší společnosti se má účastnit veřejné diskuse, neboť občanská zúčastněnost patří ke ctnostem křesťana."

Podle arcibiskupa také Klaus nezneužil politicky náboženskou slavnost. "Podle arcibiskupa Duky je pochopitelné, že se oslav svátku sv. Václava, na který se pozvolna přesouvá těžiště připomínání naší státnosti, účastní také nejvyšší představitelé naší země.Se slovy prezidenta republiky o tom, že se církev jako relevantní součást naší společnosti má prostřednictvím postojů všech svých členů, laiků i kněží, účastnit veřejné diskuze, nelze podle pražského arcibiskupa nesouhlasit, uvedl pro ParlamentníListy.cz mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora.

Politik ze spacáku

Útok Tomáše Halíka na prezidenta a představitele církve odsoudil též Hradu blízký ředitel Institutu sv. Josefa Michal Semín. „Tomáš Halík varuje před nebezpečím vzniku aliance trůnu a oltáře, před zneužitím církve pro politické účely. Jak pokrytecké! Vždyť to byl právě Tomáš Halík, který dal svoje kněžství plně do služeb politických vizí Václava Havla. V dobách, kdy Halík uplatňoval vliv na pražského arcibiskupa, docházelo k opakovanému zneužívání církve k propagaci Evropské unie či politických stran, Havlovi blízkých. Vzpomeňme na Halíka ve spacáku na Kavčích horách, Impuls 99 a mnohé další politické iniciativy, na nichž měl aktivní podíl. Před nebezpečím politického klerikalismu tu varuje kněz, jenž zcela vážně uvažoval o kandidatuře na prezidenta republiky," zlobí se Semín.

Čtěte také: Co přináší Klausův časopis? Halíka a havlisty trefí šlak

„Projev Václava Klause ve Staré Boleslavi dráždí Halíka paradoxně z toho důvodu, že je v něm kladen důraz na svobodné působení církve ve společnosti v duchu jejích opravdových tradic, jež jsou s Halíkovou formou náboženství, chcete-li modernismem a náboženským pokrokářstvím, neslučitelné. Navíc Halík má mnohdy s katolickou věroukou společné asi tak tolik, jako Tomáš Řepka s fotbalovou Slávií," dodal Semín.

Čtěte také: Klausovský katolík udeřil: Halík je kacíř

Ďábelský Halík

Předák Konzervativní platformy konzervativní Koruny české považuje za prospěšné, když projevy prezidenta vyburcují lidi, jako je Tomáš Halík k reakci. „To je totiž jejich poslání i známka kvality. Alespoň vzniká diskuse, přičemž lidé dostanou možnost přemýšlet, jaké skutečné cíle tito duchovní sledují a jak vlastně formují „své" věřící. Já z vyjádření P. Halíka pochopil pouze jediné, že P. Halík prostě okuřuje jiné lidi a politické koncepce, než že by nikoho neokuřoval. Vždyť víme, z jeho osobních aktivit co a kdo a je mu blízký a jaký myšlenkový svět je mu vlastní. Vždy byl a je představitelem, nikoliv tradic náboženských či politických, ale revolučních ismů," uvedl pro ParlamentníListy.cz katolík Hibsch.

Čtěte také:

 • Petr Bahník: Už dost nadávání přes média pane Halíku
 • Arcibiskupství: Halíkova slova nejsou oficiální stanovisko církve
 • Podle Hibsche není Halík reformátorem Církve, to by totiž podle něho ctil a vracel se k tradicím věroučným a dalším, tedy k víře předků.

  „Halík je však revolucionářem uvnitř Církve a každý projev tohoto typu ho tedy musí zvedat ze židle. To je dobře, alespoň víme a můžeme o tom přemýšlet. Není náhodou, že ho tak dráždí slova jako „pokrokář" či „modernista", vždyť potrefená husa vždy začne hýkat. Nelze mu ovšem upřít inteligenci v pravdě ďábelskou, protože vždy dokáže interpretovat cokoliv způsobem, by v „ovčanech" podnítil zájem a svedl je od podstaty problému k vlastním myšlenkovým konstrukcím, třeba austro-katolicismus. Takže projev pana prezidenta skutečně tne do hadího hnízda. Ano, v současné Katolické církvi je mnoho „falešných proroků" co svými řečmi „šimrají v uších" lid katolický nemluvě o všech ostatních. Ježíš nebyl společensky populární, ale P. Halík je, to vám nestačí?" dodal David Hibsch.

  K tématu:

  Akce D.O.S.T.: Svými myšlenkami oslovil prezident nejen účastníky svatováclavské pouti, ale většinu i národa

  Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

  Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

  Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

  reklama

  autor: Lukáš Petřík

  To je ta vaše podpora firmám?

  Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

  Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


  Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

  Další články z rubriky

  Bývalá mluvčí na vnitru, teď novinářka. Napíše článek o Babišovi, Rakušan nasdílí. Objednáno?

  9:45 Bývalá mluvčí na vnitru, teď novinářka. Napíše článek o Babišovi, Rakušan nasdílí. Objednáno?

  Objednal si ministr Rakušan v Bruselu článek proti Andreji Babišovi? Sám expremiér to naznačuje a me…