Havel nese odpovědnost za vraždění dětí. Poslankyně udeřila

26.03.2013 16:59 | Zprávy

Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna se na vzpomínkové akci na bombardování Srbska ostře opřel do exprezidenta Václava Havla. Co na to říkají jeho kolegové politici?

Havel nese odpovědnost za vraždění dětí. Poslankyně udeřila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel

V pražské Mostecké ulici se před budovou velvyslanectví Republiky Srbsko v neděli sešli občané a zapalovali svíčky za oběti, které zabily bomby NATO. Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna zde řekl, že Václav Havel se kvůli podpoře takzvaného humanitárního bombardování, při kterém umírali nevinné děti a civilisté, smaží v pekle.

Lze odpustit zabité děti?

„Před čtrnácti lety jsme se tu touto dobou spontánně sešli, někteří plakali. Nebyl to ale pláč ze strachu, byl to pláč z naštvání. Nikdo jsme nechtěli věřit tomu, že se může stát něco takového téměř v 21. století. Nějaké politické rozhovory v Rambouillet, to byla přece jen taková hra. Slobodan Milošević před soudem v Haagu, to byla také jen taková hra,“ vzpomínal Jaroslav Foldyna.

„24. 3. 1999 dopadly bomby a rakety na civilizovanou zemi uprostřed Evropy, půl miliardy lidí ze států sdružených v NATO začalo bombardovat desetimilionový kulturní národ. Asi ho chtěli zatlačit do země... Ale copak ty děti, které umíraly, to se dá odpustit? Dneska by bylo Milici Rakić sedmnáct let, kdyby ji nezabila kazetová bomba vyrobená v USA. Mluvčí NATO Jamie Shea na to tehdy říkal, že je to jen taková kolaterální chyba, tak doufám, že až ho budou smažit v pekle, řeknou mu, že vyšší teplota je jen chyba u teploměru,“ řekl dále.

Zmínil ale i exprezidenta Havla. „Někteří už se v pekle smaží, třeba ti, co říkali, že to je pouze humanitární bombardování. Pro někoho možná, protože asi neměl rodinu a děti. Pro toho, koho nezajímají obyčejní lidé, to možná humanitární je, ale pro nás to bylo něco hrozného,“ narážel na postoje tehdejšího českého prezidenta Václava Havla.

Faleš a zrada ideálů demokracie

ParlamentníListy.cz oslovily politiky, co říkají na Foldynovo prohlášení. Málokdo se vyjadřoval k tomu, že je Havel v pekle (komunisté uváděli, že v peklo nevěří), ale řada z nich Havla poměrně ostře za podporu „humanitárního“ bombardování Srbska kritizovala.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Karel Haas byl položen dotaz

Postoj ODS

Dobrý den, vy tvrdíte, jak se k celé kauze ODS postavila razantně a rychle. Ale jak vysvětlíte, že to udělala až poté, co se o vše začala zajímat média? Premiér přeci věděl o celé transakci mnohem dřív a Blažka nechal ve vládě a vůbec se tím nezaobíral - i třeba bezpečnostní radu svolal až nyní a i ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Základna pro společnou lékařskou výjezdovou skupinu

19:15 MHMP: Základna pro společnou lékařskou výjezdovou skupinu

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy a Ústřední vojenská nemocnice otevřely v areálu novou výj…