Havířov dostal příslib, že se do města nesestěhují nepřizpůsobiví

15.09.2011 22:10 | Zprávy

Vedení Havířova na Karvinsku se dnes dohodlo se správcem bytů RPG Byty, že neumožní, aby se do uvolněných bytů ve městě stěhovali nepřizpůsobiví občané. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Eva Wojnarová. V nejmladším městě republiky totiž začala vzrůstat kriminalita. Mezi lidmi se navíc hovořilo o tom, že by právě do uvolněných bytů mohli mířit další problémoví obyvatelé nejen z Karvinska, ale i jiných částí země.

Havířov dostal příslib, že se do města nesestěhují nepřizpůsobiví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chodba v domě Romů

Jen městští strážníci letos ve městě zadrželi dvakrát více celostátně hledaných osob než loni, bylo jich už 72. "Svědčí to zřejmě o skutečnosti, že se sem tihle lidé stahují," míní primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk.

Z policejních statistik vyplývá, že kriminalita ve městě vzrostla v porovnání se stejným obdobím loňského roku o 11 procent, v městské části Šumbark pak dokonce o 18 procent. Podle zástupců státní policie, kteří se dnešního pracovního setkání rovněž účastnili, ve městě chybějí policisté.

Dále čtěte: Sem Romy stěhovat nebudete, naštval se. A rozjel Občanský odpor 

"Policisté odešli do civilu. V Havířově chybí ve srovnání s tabulkami okolo 30 mužů zákona. Do města proto často přijíždějí příslušníci Speciální pořádkové jednotky z Frýdku-Místku," vysvětlila mluvčí.

Nárůst kriminality potvrzuje i místní městská policie, která za prvních osm měsíců letošního roku musela řešit 16.300 přestupků, což je o 11 procent více než do srpna loňského roku.

Sledujeme téma Romové

Obavy obyvatel ze stěhování problémových lidí na schůzce potvrdili i předsedové občanských komisí Prostřední Suché a Šumbarku, tedy těch částí města, kde žije nejvíce sociálně slabých lidí. "Starousedlíci mají obavy, aby se do prázdných bytů RPG nenastěhovali další Romové, chtějí záruky, že tomu tak nebude," řekl na setkání předseda občanské komise Prostřední Suché Jaromír Werner.

K věci: Nečas ke Šluknovsku: Dopis starostů je zbytečně vyhrocený

Mluvčí společnosti RPG Byty Petr Handl však tvrdí, že obavy obyvatel jsou zbytečné. Společnost by podle něj byla sama proti sobě, kdyby si do nově opravených domů nastěhovala lidi, kteří by renovované byty zdevastovali.

Po společné schůzce se chce město setkat s představiteli jednotlivých institucí i na separátních jednáních. Situace v Havířově se snaží využít Dělnická strana sociální spravedlnosti, která do města na příští sobotu svolala mítink.

Napjatá situace panuje už delší dobu také na severu Čech. Počátkem srpna ji vyhrotil údajný útok pětice Romů s mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. O dva týdny později se další incident odehrál v Rumburku. Do ulic severočeských měst kvůli nepokojům vyrazily policejní posily. Konaly se demonstrace a protestní pochody. Situace využívají pravicoví extremisté.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Proč nikdo neřeší nákup tanků bez výběrka?

Dobrý den, schvalujete nákup tanků, který vláda plánuje? Mě překvapuje, že nikdo neřeší, že nákup probíhá bez výběrového řízení. Podle mě to zavání korupcí nebo minimálně plýtvání veřejnými penězi, protože když není výběrko, jak se ví, že jde pro nás o ten nejvýhodnější nákup?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 Přisypávání cvrčků do salámu. I s výkaly. „Plán, jak nám ublížit.“

20:05 Přisypávání cvrčků do salámu. I s výkaly. „Plán, jak nám ublížit.“

Hmyz, konkrétně cvrčci, jako součást uzenin a masných výrobků. Studie z Mendelovy univerzity v Brně,…