Jízdné v Praze znova podraží, připustil primátor Svoboda

11.12.2011 8:26

Jízdné v pražské MHD v posledních letech šplhá strmě vzhůru. Pět měsíců poté, co jízdenky na městské tramvaje a autobusy naposledy podražily, připouští pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) další růst cen. Kolik peněz navíc budou Pražané nuceni za jízdné zaplatit, odmítl upřesnit.

Jízdné v Praze znova podraží, připustil primátor Svoboda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprimátor Bohuslav Svoboda

Magistrát se podle něj pokusí zdražení zabránit seškrtáním provozních výdajů. Pokud přitom neuspěje, podraží po červnu příštího roku přednostně jednorázové jízdenky. Ani zvednutí cen předplatných kuponů však Svoboda úplně nevylučuje.

"Předplatné jízdné v Praze je vůbec nejlevnější, přesto stále uvažujeme o tom, že bychom zdražováním nezatěžovali Pražany. Prostor je spíš v jízdném pro návštěvníky Prahy," řekl primátor serveru Aktuálně.cz.

Možnost zvýšení cen jízdného se na jednací stůl vrátila poté, co radu města opustili sociální demokraté. Ti totiž zdražování jízdného kategoricky odmítali. "Tato koalice by pouze přes mrtvolu sociální demokracie změnila v těchto čtyřech letech jízdné," řekl před časem někdejší primátorův náměstek Karel Březina (ČSSD).

Levné jízdné

Než město přistoupí k navýšení jízdného, pokusí se zrevidovat dopravní náklady. „Budeme začínat při šetření v dopravním podniku od věcí, které nebudou občany zasahovat. Z analýzy víme, že máme obrovské překrývání sítí, kdy mezi stejnými destinacemi jede metro, tramvaj a tři autobusy," vysvětluje primátor. Dodává, že taková praxe by měla v rámci větších úspor brzy skončit.

Pražský magistrát si také nechal vypracovat srovnání cen jízdného v Evropě i jiných českých městech. Z výsledků vyplynulo, že se Pražané těší ve srovnání s jinými velmi nízkému jízdnému.

"Srovnáváme, kolik hodin, dnů a měsíců musí člověk pracovat, aby si vydělal na roční předplatnou jízdenku a na jednodenní jízdenku. A došli jsme k tomu, že přestože region Ostravska je rozhodně chudší, tak hromadná doprava v Praze je levnější než v Ostravě," vysvětlil primátor.

Účty za červenec

Pražské jízdné naposledy podražilo začátkem července, kdy cena základní nepřestupní jízdenky stoupla na 24 korun a cena přestupního jízdného na 32 korun. Zvýšení cen Praze v součtu přineslo 200 milionů korun.

Ve stejné době přitom město tratí 240 milionů korun za výhodnou nabídku pro děti do 15 let a seniory nad 65 let, kteří od července za využívání MHD v Praze nic neplatí.

Čtěte také:
Vydrží pražský primátor Svoboda a policejní prezident Lessy další rok?
Praha bude zadávat oponentní posudky k zakázkám odboru informatiky
Praha: Tonda prorazil do stanice Veleslavín a už je v půlce cesty do Dejvic

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: qot

Názory

Souhlasíte se mnou, že jsou dnes lidé z jiným názorem než má tato vláda označováni za troly, dezinformátory či nějakou pátou kolonu? A tito lidé zase opačný tábor nazývají pražskou kavárnou apod. Jak přesně byste chtěla tyto lidi stmelit? Jde to vůbec? Slibovali to už mnozí a zatím přilili spíš olej...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trpte, Zelení: Uhlí na dračku. 700 Kč za hnědé. Pořadníky? Zde je pravda

10:54 Trpte, Zelení: Uhlí na dračku. 700 Kč za hnědé. Pořadníky? Zde je pravda

Černé uhlí v rozmezí 1 500 až 2 000 korun za metrák, hnědé za sedm stovek a je o něj stále velký záj…