John "vytáhl" opět anonymní akcie. Komunistka ho zpražila: Jste tady krátce

26.10.2011 13:05 | Zprávy

Poslanci se v poledne v jednací síni sněmovny pohádali. Nikoliv o to, jestli půjdou na oběd, ale kvůli tomu, zda budou chtít schválit zrušení anonymních akcií. Přitom se debata měla točit kolem novely trestního zákoníku, konkrétně paragrafu k učiněné lítosti. To by znamenalo beztrestnost pro lidi, kteří oznámí korupci. Šlo ale o aktivitu poslanců z KSČM, kteří byli předkladateli normy. Koalice proto návrh neodhlasovala. Šlo o první čtení zákona.

John "vytáhl" opět anonymní akcie. Komunistka ho zpražila: Jste tady krátce
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Radek John, Karolína Peake a Michal Babák diskutují ve sněmovně
Beztrestnost se měla podle předlohy týkat lidí, kteří se setkali s korupcí a oznámili policii veškeré informace včetně toho, kdo je o úplatek požádal, nebo kdo jim ho nabídl. Novela se měla vztahovat na osoby, které byly o úplatek požádány, byl jim nabídnut, případně ho nabídly samy.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ale k tomu řekl, že než takzvaná účinná lítost je vhodnější institut spolupracujícího obviněného. Vláda už podle něj ale k tomu chystá novelu, která využití i tohoto nástroje - tedy učiněné lítosti - rozšíří.

O co se ale poslanci vlastně hádali? O to, zda chtějí vůbec zrušit anonymní akcie. Hádku načnul poslanec a předseda Věcí veřejných Radek John.

„Jeden z mých předřečníků tady řekl, že Věci veřejné předvádějí veletoč stejně jako s anonymními akciemi. Já vím, že se projednává něco jiného, ale měli jste v květnu před volbami možnost zrušit anonymní akcie, ale neučinili jste tak....Věci veřejné ale měly ve volebním programu zrušení anonymních akcií," řekl John za sněmovním pultíkem.

„Já jsem jak v Jiříkově vidění. Dohodněte se na vládě, věřte, že se na to lidé dívají a z nás a ani z nich neuděláte hlupáky," podotkla na to komunistka Kateřina Konečná. Sice svou řeč nesměřovala na to, že véčka odkrývají právě debatu nad anonymními akciemi, ale spíše vypíchla, že před poslanci dva zástupci vlády mluví úplně jinak o jedné věci.

"Paní vicepremiérka Peake předtím, než bezpochyby měla něco velmi důležitého, protože odešla zhruba po tom, co vystoupila, a je to velmi zvláštní u člověka, který má na starost boj s korupcí, že nemá ani zájem tady sedět a poslouchat debatu k této věci. To za prvé. Ale nám tady řekla, že do konce roku - pane ministře Pospíšile, já nevím, jestli jste byl přítomen - předloží návrh zákona. Vy nám říkáte, že možná do konce roku předložíte analýzu," řekla dále Konečná.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ číslo týdne: 1 000 000

10:34 ČEZ číslo týdne: 1 000 000

1 000 000 domácností ročně bude zásobovat každá modulární elektrárna od Rolls-Royce SMR.