Kalousek a spol. pokukují po ulitých penězích. Jestlipak víte, že...

17.04.2013 4:44 | Zprávy

České úřady zajímá databáze OFFshore Leaks se 130 tisíci osobami a 120 tisíci firmami využívajícími daňový ráj na Britských Panenských a Cookových ostrovech. Jsou totiž podle deníku Insider přesvědčeny, že v dokumentech, které postupně zveřejňuje Mezinárodní korporace investigativních novinářů, musí figurovat i česká jména. ParlamentníListy.cz shromáždily další informace, které by čtenáře o boji s "ulitými penězi" mohly zajímat.

Kalousek a spol. pokukují po ulitých penězích. Jestlipak víte, že...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek ve sněmovně

Podle deníku Insider se na Panenských či Cookových ostrovech může skrývat klíč k řadě podezřelých korupčních kauz, včetně jedné z nejzávažnějších – vysávání peněz z pražského dopravního podniku. Ale přes Panenské ostrovy běžela i část transakcí spojených s privatizací Mostecké uhelné společnosti a plzeňské Škodovky, které léta zaměstnávají švýcarskou justici a od loňska znovu i české policisty, i desítky méně známých transakcí. Například kolem zisku z vymáhání pokut od černých pasažérů plzeňského dopravního podniku, nebo kolem zkrachovalého TechnoParku Pardubice.

Daňové ráje lákají i velké holdingové skupiny

Ale i velké holdingové skupiny mají mateřské společnosti registrované v některém z evropských daňových rájů, uvádí deník Insider. Například PPF má matku v Holandsku, KKCG na Kypru, Penta vloni přesunula svůj investiční holding z Kypru na ostrov Jersey. Ale mezi byznysmeny jsou i „vlastenci“ jako majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš, který odmítá přestěhovat matku holdingu do zahraničí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Mocní

Koho považujete za mocné, koho za zlo a koho a jak bychom měli porazit? Podle mě mocní měli moc vždy a ne že by ji nezneužívali. Zajímá mě, ale jak konkrétně jste myslel ten váš komentář v kontextu dnešní doby.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Povodí Moravy: Hodonín se stane centrem vodní turistiky

7:23 Povodí Moravy: Hodonín se stane centrem vodní turistiky

Baťův kanál i nová plavební komora se odemknou 1. května