Klaus si dovolil na ČSSD. A strašně to schytal

02.11.2011 11:32 | Zprávy

Prezidentu Václavu Klausovi vadí obstrukce poslanců sociální demokracie ve sněmovně. Noční maraton považuje za smutný a absurdní. Byl sice podle svých slov vždy ideologickým odpůrcem ČSSD, ale viděl ji jako státotvornou stranu. Pokud by ovšem pokračovala v takové politice, tak by tento potenciál podle hlavy státu ztratila. Poslanci ČSSD se proti jeho kritice ostře ohradili. Koalice logicky jeho prohlášení spíše vítá.

Klaus si dovolil na ČSSD. A strašně to schytal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus u řečnického pultu ve sněmovně
Do kritiky poslanců ČSSD se pustil prezident Václav Klaus. Hlavě státu vadí jejich probíhající obstrukce a noční maraton považuje za smutný a absurdní. Byl sice podle svých slov vždy ideologickým odpůrcem ČSSD, ale viděl ji jako státotvornou stranu. Pokud by ovšem pokračovala v takové politice, tak by tento potenciál ztratila, uvedl Klaus.

"Pan prezident opouští dříve deklarovanou nadstranickost. Když ODS použila obstrukcí na jaře 2010, nijak ji tehdy nekritizoval. Sociální demokracie nemůže státotvorně tolerovat tunelování důchodového systému," řekl redakci předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Tak pravil člověk, který na zahraniční návštěvě sebral pero. Smál se nám za to celý svět. Vskutku státotvorné chování toho, který peskuje druhé," nepáral se s prezidentem poslanec ČSSD a středočeský hejtman David Rath

Obstrukce je legitimní

"Absurdní to bylo, ale je to jen logický důsledek arogance koaličních stran. Jsem rád, že KSČM byla ve svých vystoupeních věcná," reagoval předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle místopředsedkyně poslaneckého klubu KSČM Miroslavy Vostré je obstrukce legálním prostředkem opozice. "Smutné je, že se musí použít jako důsledek nekomunikace vládnoucích stran s opozicí," dodala Vostrá. 

Podle místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD Jana Hamáčka prezident Klaus opět ukázal, že není nadstranickým. „Nevzpomínám si, že by stejně kritizoval obstrukce ODS v roce 2010. Parlamentní obstrukce je navíc jedním z práv opozice v demokratickém systému," sdělil ParlamentnímListům.cz Hamáček.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsem vlivná,“ chlubí se Nerudová. Jenže kdo to o ní řekl? A za kolik?

4:44 „Jsem vlivná,“ chlubí se Nerudová. Jenže kdo to o ní řekl? A za kolik?

Žebříček vlivu českých europoslanců? Na předních příčkách se umísťují poslanci Luděk Niedermayer z T…