Svého času byl jedním z vrcholných českých politiků. Stal se senátorem a předsedal dnes již zaniklé ODA. Řeč je o Danielu Kroupovi, který se dnes věnuje především filosofickým a politologickým otázkám a vyučuje na univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Dlouhá léta také spolupracoval s Václavem Havlem. V rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz zmiňuje nejen politiky, kteří by mohli navázat na Havlovy politické ideje.
Pokračovatelé Václava Havla? Může to být ministr Vondra či senátorka Paukrtová
Navázat na Havla může podle Kroupova názoru znamenat dvojí. První možnost se týká v obrovské propagaci České republiky a před tím Československa díky Havlově osobnosti, ale obávám se, že na tuto linku těžko může v současných podmínkách někdo navázat.
Vše k tématu skon Václava Havla
„V druhém smyslu lze navázat na politické cíle, které Havel sledoval, a myslím, že tuto ambici u nás má a bude mít více politiků. Tato ambice spočívá především v následování jeho myšlenky jednoho světa založeného na lidských právech. Právě tu myšlenku, vůči které polemizoval Huntington v knize Střet civilizací, zadruhé podporovat sjednocení Evropy do funkčního celku. Zatřetí usilovat o to, aby i takové země jako je Ruská federace se mohly těšit z požehnání svobody a demokracie. Možná bych měl ještě dodat, že Václav Havel byl rozhodným zastáncem pluralismus. Což ale není totéž jako multikulturalismus,“ zdůrazňuje Kroupa.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák