Kolik lidí skončí bez domova? Neplatičů nájemného prý výrazně přibývá

01.03.2012 21:11 | Zprávy

Drobní pronajímatelé bytů a domů stále více bijí na poplach. Neplatičů prý razantně přibývá a obávají se toho, jak se bude situace vyvíjet v důsledku ohlášených dalších škrtů vlády.

Kolik lidí skončí bez domova? Neplatičů nájemného prý výrazně přibývá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezdomovec v Praze

„Je to velmi aktuální téma. Podíl problémových nájemníků totiž stoupá. Bohužel se to týká všech skupin obyvatelstva, nelze určit nějakou konkrétní skupinu, z které vznikají neplatiči,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz mluvčí Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Aneta Červenková. A jak dodala, obává se toho, že bude hůř.

Méně dramaticky popisuje vývoj na poli bydlení člověk, který se zabývá vymáháním pohledávek a správou majetku pro pražskou druhou městskou část, Jan Vaněk. „Obecně lze říct, že trend nárůstu dlužníků za nájemné v obecních bytech má opravdu stoupající tendenci. Nedá se však hovořit o tom, že by se jednalo o nějaký rapidní nárůst počtu neplatičů,“ uvedl na dotaz redakce zástupce starosty Vaněk. Podle něj vznikají nejčastěji pohledávky za nájemné v měsících, kdy chodí roční vyúčtování energií.

Důvod nezaplacení nájmu? Nejčastěji nedoplatek za plyn či elektřinu

„Lidem často přijdou až desetitisícové nedoplatky a když je uhradí, nemají na to, aby zaplatili nájem. Proto k nám pak přicházejí se žádostí o splátkový kalendář. Samozřejmě, že u těch, kteří již splátkový kalendář mají a opět je vyúčtování energie nepříjemně zaskočí, dochází k nedodržení podmínek splátek. Ve velké části případů se to však vždy nakonec daří vyřešit, u těch dalších přichází na řadu soudy. A samozřejmě, že několikrát – většinou však méně než desetkrát ročně - pak soud rozhodne i tak, že je nařízeno soudní vystěhování. Dlužno však dodat, že k tomu dochází zhruba po dvou až třech letech, a po celou tu dobu mají nájemníci možnost svůj problém řešit,“ řekl dále k problematice pro ParlamentníListy.cz Jan Vaněk z ÚMČ Praha 2.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…