Lidé ocení Zemana, Babiš zažije šok, Sobotka je silný. Hovoří volební mág Lipták, který vyhrál křeslo dvěma prezidentům

11.12.2013 14:03

ROZHOVOR Nejsilnějším mužem ve vládě bude Bohuslav Sobotka. Tým Andreje Babiše totiž zažije při prvním setkání se správou státu šok. Takto hodnotí stav tuzemské politiky Roman Lipták, bývalý programový ředitel Slovenské televize, který ve volbách radil dvěma poté zvoleným prezidentům. Rudolfovi Schusterovi na Slovensku a Milošovi Zemanovi v Česku.

Lidé ocení Zemana, Babiš zažije šok, Sobotka je silný. Hovoří volební mág Lipták, který vyhrál křeslo dvěma prezidentům
Foto: Štěpán Kotrba pro blisty.cz
Popisek: Roman Lipták

Anketa

Kterého českého prezidenta máte nejraději?

hlasovalo: 27897 lidí

Co by měl udělat prezident Miloš Zeman pro zlepšení anebo stabilizaci svého mediálního obrazu ve společnosti? 

Podle mého názoru není pro Miloše Zemana v tomto období hlavní prioritou vítězit v žebříčcích popularity. Česká republika a hlavně její politická reprezentace je stále ještě v krizovém režimu. Prezident zůstal jako jediný aktivní stabilizující prvek ústavního systému. Musel přijímat rozhodnutí v nestandardní a velmi nepřehledné situaci, která nemá obdoby nejen v Česku, ale ani ve střední Evropě. Pád Nečasovy vlády a velmi hektická cesta k předčasným volbám byly a jsou unikátním politickým příběhem. Jsem si skoro jistý, že Miloš Zeman tuto situaci zvládl a zvládá s jemu vlastním nadhledem. Předpokládám, že mediální hodnocení těchto událostí bude objektivnější, než bylo dodnes. A abych odpověděl na vaši otázku, Miloš Zeman velmi konzistentně navazuje na tradici Tomáše Garrigua Masaryka, což česká veřejnost určitě ocení. Jestli to udělají i média, je velkou otázkou.

Je dobře, že některé své spolupracovníky upozadil?

Nenáleží mi komentovat personální otázky.

Jak jste, jako volební poradce, vnímal výsledky voleb v Česku? Kdo měl nejlepší a kdo nejhorší kampaň a proč? 

Celý příběh předčasných parlamentních voleb byl unikátní a originální. Naplňuje se „tradiční“ dvacetiletý cyklus zásadních politických a společenských změn. Je to zároveň spojené s generační výměnou politiků, nástupem nových politických a ekonomických elit. Jedním z projevů byla i velká míra voličů, kteří chtěli jít k volbám, ale do poslední chvíle nebyli rozhodnuti, koho volit. Masa těchto voličů byla skoro třicet procent, což je obrovské číslo. Ve volbách se také objevil nový fenomén.

To, když agentury veřejných průzkumů měřily takzvaný voličský potenciál jednotlivých stran, čímž se snažily změřit stav rozhodnutí mezi vícero stranami. Velmi zajímavá byla „elastičnost“ průběžné tvorby volebního programu hnutí ANO, ale také minimalistická a důsledně konzistentní kampaň Úsvitu přímé demokracie. Když budeme hodnotit podle parametru nej, tak největší, nejdražší a nejkomplexnější kampaň mělo hnutí ANO, nejefektivnější kampaň Úsvit, nejstabilnější KSČM, nejneočekávanější výsledek zaznamenala SPOZ, na této kampani jsem se ostatně podílel i já, a nejnudnější kampaň měla ČSSD. Ale to je hodnocení s nádechem bulvárnosti.

Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamury voliči zaregistrovali a začali preferovat, podle některých agentur, až těsně před volbami. Dokážete to vysvětlit? 

Víte, po volbách se dá vysvětlit všechno, ale v procesu probíhající volební kampaně je to velmi těžké. Úsvit získal „bonus“ za konzistenci a důslednost při vedení kampaně. Z mého pohledu tento bonus získal hlavně za odvahu, že svou kampaň ani ve finále nezměnil a i přes preference ji vedl se stejným poselstvím. Dnes už víme, že voliči, kteří se rozhodovali mezi vícero stranami, dali hlas ANO a Úsvitu. Oběma stranám to přineslo výborný výsledek. A také víme, že tento výsledek fatálně oslabil levici, která bude mít velký problém v následujících volbách.

Co pomohlo Andreji Babišovi v jeho oblibě? 

Bylo to více faktorů. Klíčovými byly obrovské finanční zdroje, silný tým, Babišova pracovitost a hlavně jeho ochota připravit se a trénovat mediální výstupy, ale i jeho jasná pozice lídra. Nejdůležitějším faktem ale bylo, že MF Dnes a Lidové noviny nevstoupily do volebního boje s takovou razancí jako tomu bylo při prezidentské volbě. Tím nechci říci, že názorová média byla na straně Andreje Babiše. Jemu stačilo, že nebyla proti němu a že zůstala neutrální. A on tento prostor dokázal efektivně využít. Pro mě osobně je překvapením, že česká veřejnost akceptovala „jánošíkovské“ prvky jeho kampaně.

Nyní se dává dohromady koalice ČSSD, KDU-ČSL a ANO. Kdo v ní bude tím nejsilnějším mužem a jaké bude postavení Bohuslava Sobotky?

Podle mého názoru bude tím skutečně nejsilnějším mužem právě Bohuslav Sobotka. Vím, že to vyznívá paradoxně, ale neměli bychom současné lídry posuzovat optikou volební kampaně. Je zřejmé, že Bohuslav Sobotka je technokrat a asi nikdy nebude mítinkovým řečníkem. Je však po volbách a všechny politické střety se budou odehrávat na „jeho území“. Má obrovskou výhodu v rozsáhlé znalosti psaných i nepsaných parlamentních procesů, ovládá skoro všechna zákoutí exekutivy, zná klíčové úředníky, instituce a procedury. Může se obklopit silným „druhým sledem“, který má též zkušenosti se správou státu. Nečeká ho ten šok, který zažije Babiš a jeho tým. A kouzlo anebo síla premiéra je spojená s jeho úřadem a postavením, takže i uvnitř strany může počítat s loajální většinou. Pokud zvládne komunikaci s veřejností, budeme určitě velmi překvapení.

Premiér Robert Fico přednášel na zdejší právnické fakultě. Působí sebevědomě, odpovídá jasně a bez vytáček. Trochu jsem Slovákům takového premiéra záviděl. Je to uzpůsobeno jen tím, že má z voleb tak silný mandát, nebo něčím jiným? 

Robert Fico má jako politik, komunikátor a lídr mimořádný talent. Jeho velikost však není v talentu, ale v tom, že na sobě neustále pracuje. Nespoléhá se jen na to, že má šarm, empatii a schopnost naslouchat, ale ví, že se musí připravit, nastudovat podklady a vstoupit do rignu v pravý čas. A to je ve střední Evropě ojedinělý jev. Je jedno, jestli byl premiérem anebo lídrem opozice. Vždy měl respekt u konkurence a obdiv občanů. Neuvěřitelný úspěch ve volbách je výsledkem mnohaleté práce týmu, který vede. Prakticky nemá opozici a už vůbec nemá silného názorového oponenta. A jeden z rysů jeho komunikační politiky je, že pravidelně přednáší na vysokých, ale i středních školách a pokud vím, velmi úspěšně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Kdy přijdete i s opatřeními na sížení inflace?

Nemyslíte, že už včera bylo pozdě? Proč jste si takto nechali ujet vlak a inflace tak rekordně vzrostla a neklesá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

100% růst kriminality Ukrajinců. „Nízká.“ Zde celá pravda

12:44 100% růst kriminality Ukrajinců. „Nízká.“ Zde celá pravda

Na semináři Vnitřní bezpečnost a odolnost státu se řešila i kriminalita. Dle Tomáše Kubíka, náměstka…