V návrhu je uvedeno, do kolika minut se musí lidé autem dostat k lékaři určité specializace. V týdnech se uvádí maximální doba čekání na plánované výkony. Do 40 minut by měl být vedle praktického lékaře dostupný i zubař a gynekolog. Tři čtvrtě hodiny by to mělo nejdéle trvat třeba k diabetologovi, chirurgovi, neurologovi či na oční, ušní, nosní, krční. Nejvíce hodinu by měla trvat cesta například k alergologovi a kardiologovi. Na operaci křečových žil by se mělo čekat nejdéle 20 týdnů, na mamografický screening osm týdnů.
Původní návrh z podzimu loňského roku, který dostaly k připomínkám pojišťovny, obsahoval lhůty často kratší. Až vláda nařízení vydá, budou muset zdravotní pojišťovny dostupnost péče zajistit nejpozději od začátku příštího roku. "Rok 2013 je tam proto, aby se na to stihli všichni připravit," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Zdůraznil, že návrh jde do připomínkového řízení a je možné, že se bude upravovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp