Ministryně Hanáková: Církve byly jedněmi z nositelů kulturní tradice

14.07.2012 19:56 | Zprávy

Přijetí mnou předkládaného návrhu zákona o nápravě některých křivd způsobených církvím a náboženským společnostem v době nesvobody neuděláme nic víc, ale nic méně, než že vrátíme právo těm, kterým bylo před lety odebráno.

Ministryně Hanáková: Církve byly jedněmi z nositelů kulturní tradice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně kultury Alena Hanáková

Vážený pane předsedající, vážení a milí poslanci a poslankyně a vážení občané, kteří sedíte po celou dobu trpělivě na balkoně nad námi, velmi jsem zvažovala, jestli v tomto pokročilém čase, pro nás náročném na vyslechnutí všech vašich příspěvků, vlastně přečíst svou dlouhou dvoustránkovou závěrečnou řeč, ve kterém jsem se pokusila provést, protože jsem to tady tak slyšela a protože jsem si taky myslela, že je to správné, jakýsi krátký a zásadní exkurz do historie, kde bych připomenula, co se vlastně stalo a proč se stalo to, že máme takový postoj právě k církvím.

Já jsem se nakonec rozhodla, že tyto dvě stránky mé závěrečné řeči skutečně zkrátím a opravdu se omezím na to nejzákladnější. K návrhu zákona o nápravě některých křivd způsobených církvemi, nebo církvím, promiňte, a náboženským společnostem, (Smích v sále.) takže křivd způsobených církvím a náboženským společnostem v době nesvobody jsme slyšeli mnoho reakcí, ať už to byly reakce pozitivní, a ty byly taky, ale také spousta reakcí negativních. Na všechno podstatné jsem přesvědčena o tom, že v průběhu času bylo reagováno. Srozumitelné informace lze kdykoliv, a teď se stejně tak jako náš kolega odkážu na webové stránky Ministerstva kultury. Na webových stránkách tedy můžeme najít odpovědi, na které budete mít samozřejmě právo a které budete chtít znát.

Každý z nás na historii a současnost nahlíží z pozice svého osobního či politického názoru, a proto je zřejmé, že není možné se na některých věcech společně shodnout. Pro mne jako předkladatele zákona je důležité, že zákon byl za mnoho měsíců, kdy se připravoval a kdy procházel touto Poslaneckou sněmovnou, za těch mnoho měsíců byl mnohokrát prodiskutován, a to ze všech možných úhlů pohledu. Jsem přesvědčena, že nebylo nic opomenuto. A jsem přesvědčena, že přímá souvislost, která se stala hraniční, což je rok 1948, únor 1948 a jednáním dnešním, že tu spojitost tady mám a že tady prostě je.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: První autovlak z nového terminálu v Michli

16:08 České dráhy: První autovlak z nového terminálu v Michli

Po půlroční pauze se na koleje vrátil populární autovlak z Prahy na východ Slovenska.