Na justiční palác architekti upozorňovali už před šesti lety. 600 milionů je vniveč

12.01.2012 19:51

Výstavba justičního paláce stála Brno na pokutách téměř dvě miliardy. Není se ale čemu divit, vzkazuje Česká komora architektů. Stavbu podle nich provázely nezákonnosti a nekompetence už od samého počátku. Finanční úřad, který se případem zabýval, vyměřil za stavbu pokutu ve výši 1 935 623 540 korun, což je vůbec nejvyšší pokuta udělená státnímu orgánu v historii.

Na justiční palác architekti upozorňovali už před šesti lety. 600 milionů je vniveč
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

"Nám se jednoduše celkově nelíbil ten proces zadávání a vždy jsme chtěli zdůrazňovat, že architektonická veřejná soutěž je nejlepším a nejtransparentnějším způsobem zadávání,“ řekl pro agenturu Mediafax předseda komory architektů Jan Vrana s tím, že na tento fakt upozorňoval spolek už v roce 2005, a to jak krajský soud v Brně, tak i ministerstvo spravedlnosti a ministerstvo financí.

V pořádku nebylo ani samotné financování projektu. Oficiálně uváděný odhad ceny byl totiž  výrazně nižší, než skutečné náklady na stavbu.

600 milionů přišlo vniveč

„Za původně odhadnutou nereálně nízkou investiční částku 768 milionů korun nebylo možné stavbu takového rozsahu realizovat. Soudní znalec považoval za realistickou částku 1,2 miliardy korun. Realizace se ale vyšplhala až na 1,8 miliardy. Je tu tedy minimálně 600 milionů korun, které objektivně propadly vniveč,“ poukázal první místopředseda komory Jan Sapák.

Sapák zároveň připomněl, že již dávno existuje i rozsudek soukromoprávního řízení, který dokládá, že zadávání prací proběhlo nezákonným postupem. „Krajský soud obcházel zákon a dopustil se nezákonnosti ve věci zadávání veřejné zakázky na projekt,“ uvedl.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 Podepište, že nebudete topit uhlím. A klient ČSOB se vzepřel

7:21 Podepište, že nebudete topit uhlím. A klient ČSOB se vzepřel

ČSOB se chlubí tím, že „motivuje“ své klienty k zeleným řešením a nejinak se staví také ke svým fire…