Jak ParlamentníListy.cz již psaly, členské státy EU budou muset podle již schválené směrnice EPBD II (2010/31/EU) do roku 2018 zajistit, aby nové a nově významně rekonstruované budovy užívané a vlastněné orgány veřejné moci byly budovami s téměř nulovou spotřebou energie. Do roku 2020 mají tuto podmínku splňovat dokonce úplně všechny nové budovy, včetně soukromých.
Není znám odhad nákladů EPBD II.
Lze tedy očekávat, že tyto nároky Evropské unie výrazně prodraží výstavbu nových veřejných budov, ale i soukromých bytů či bytovek, což velice zatíží nejen veřejné rozpočty (jak státu, tak i krajů a obcí), ale i rozpočty jednotlivých domácností.
Zatím dle vyjádření ministerstva průmyslu není znám odhad nákladů, protože neexistuje přesná parametrická definice pro ČR, co je dům s téměř nulovou spotřebou. Tyto definice se budou lišit stát od státu podle jeho geoklimatických podmínek. Definice pro ČR se nyní připravuje ve spolupráci s vysokými školami a Hospodářskou komorou. Výpočet by měl být předložen dle požadavků Bruselu nejpozději do 30. června.
Požadavky na zpřísňování technických norem budou uplatňovány již před lety 2018 a 2020. Požadavky by se měly podle představy MPO postupně zvyšovat od roku 2014 ve třech krocích, a to v letech 2014, 2016 a 2018 s tím, že by v roce 2014 měl být nárůst pouze mírný. A skokový by měl být v roce 2016.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík