Odborník nadnesl další scénář: Jak by si mohl Nečas koupit rebely

04.11.2012 18:56

Po vyhlášení výsledků volby předsedy ODS působil staronový šéf strany Petr Nečas, jako kdyby se za ním delegáti sešikovali div ne jako jeden muž. Přitom pro víc než čtyřicet procent z nich byl už v čele nepřijatelný. Na kongresu se podle politologa Josefa Mlejnka o ničem nerozhodlo a bude na rebelech, jak naloží s třicetiprocentní podporou Ivana Fuksy.

Odborník nadnesl další scénář: Jak by si mohl Nečas koupit rebely
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Nečas

Všechno jen ne drtivé vítězství přinesla Petru Nečasovi volba předsedy na kongresu ODS v Brně. V euforii z obhajoby funkce se premiér nechal unést výroky o silném mandátu, kterého se mu dostalo od delegátů, ale přitom téměř 41 procent z nich ho nevolilo. „Když ho tolik delegátů za předsedu nechtělo, tak to kdovíjak silný mandát není. Rozhodně je menší, než by se mohlo z Nečasových slov zdát,“ glosuje pro ParlamentníListy.cz výsledek předsednické volby politolog Josef Mlejnek.

Podobně se na Nečasovo znovuzvolení do čela nejsilnější koaliční strany bude zřejmě pohlížet i v táboře klíčového vládního partnera. „Mám obavy, že tento výsledek není zárukou budoucí stability ODS jako našeho koaličního partnera,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Mgr. Helena Langšádlová

  • TOP 09
  • ministryně pro vědu a výzkum a inovace

„Tohle vítězství znamená pro dění ve sněmovně velmi málo. ODS si nedokázala přiznat že už nemá sílu ani schopnosti vládnout. Skoro žádná sebereflexe. Nejhorší bude, jestli se začnou kupovat přeběhlíci. Zlé je, pokud Kuba má být náhradník na premiéra. Pak se z tohoto ochrnutí jen tak nevyhrabeme. Bude pokračovat hrůza bez konce,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz místopředseda sněmovny i ČSSD Lubomír Zaorálek.

Rozhodne, jak bude Nečasovo vítězství ve straně respektováno

Pro opoziční ČSSD zůstávají i po kongresu ODS jasnou prioritou předčasné volby. „Kongres ODS zvolil předsedu, ale nevyměnil poslance. To, že pan Fuksa odmítl být v Nečasově stínu a nekandidoval na místopředsedu, o něčem vypovídá. Ale pravicové vlády už několikrát v minulosti prokázaly, že zvládají způsob, jak se zachránit s pomocí přeběhlíků. Pokud by k tomu došlo i toto úterý ve sněmovně, jen by se konec o několik týdnů oddálil. Proto navrhujeme jako nejlepší řešení předčasné volby,“ říká pro ParlamentníListy.cz předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Podle něj Petr Nečas vítězství v boji o předsednickou funkci spíš utrpěl než získal, ale to, s kolika procenty se předsedou stal, až tak velkou roli hrát nemusí. „Mnohem důležitější je, jak bude jeho vítězství ve straně respektováno, což bude odvozeno hlavně od jeho schopnosti domluvit se s poslanci své vlastní strany,“ připomíná Jeroným Tejc, že víkendové dění v ODS nenaznačilo, že by se premiér hodlal s rebelující šesticí dohodnout.

  • Vše k Volebnímu kongresu ODS v Brně ČTĚTE ZDE
     

Rebelové mohou vytáhnout třicetiprocentní podporu

Jeden z ní, Ivan Fuksa, se coby protikandidát rozhodl otestovat sílu nespokojených a vyneslo mu to hlasy 178 delegátu, tedy 30 procent. „I když křídlo Nečasových kritiků zjistilo, že post předsedy nedobyde, tak podpora pro jejich kandidáta je relativně vysoká. Mohou tím argumentovat, že byť Fuksa prohrál, tak těch zhruba třicet procent hlasů znamená, že jsou mluvčí významné menšiny ve straně a mohou s tím nějak dál nakládat,“ upozorňuje politolog Josef Mlejnek.

Z tohoto pohledu prospěl víkendový kongres spíš jim, protože už to není tak, že nespokojena je jen skupinka šesti poslanců, ale jednoho z nich jako předsedu ODS proti Petru Nečasovi upřednostnilo 30 procent delegátů. A to může mít při dalším vyjednávání svou váhu. „Na kongresu se nerozhodlo, klíčové bude, jestli se křídlu rebelů dostane nějakých kompenzací v případě přerozdělování nějakých vládních nebo jiných postů,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz Josef Mlejnek.

Cílem buď posílení vlivu, nebo zbourání vlády

Pokud by se realizoval takovýto scénář, tak by podle politologa mohla vláda přežít. „Ale na tom se právě ukáže, o co těm rebelům vlastně šlo. Jestli o nějaké posílení vlivu v rámci ODS a nebo jim jde skutečně o to zbourat tuhle vládu, nebo je tam ještě nějaký širší plán. Jestli jim jde o to primárně zbourat vládu, tak to samozřejmě kongres ODS nijak zastavit nemohl,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Josef Mlejnek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Máš 300 krav, co prdí? Plať. Česká kráva v ohrožení. Je zle

4:44 Máš 300 krav, co prdí? Plať. Česká kráva v ohrožení. Je zle

Dražší hovězí maso? Dá se to prý očekávat. Důvodem jsou nejen stále složitější dotační programy pro …